26 خرداد , 1399

بررسی کامل تفاوت های سایت و وبلاگ

زمانی که در اینترنت شروع به جستجو میکنیم، حتما با سایت ها و وبلاگ های مختلفی روبرو می شویم. در این مقاله از کمک وردپرس به عنوان پشتیبان سایت و پشتیبان وردپرس قصد داریم به توضیح هریک از این ها بپردازیم و به مقایسه تفاوت سایت و وبلاگ بپردازیم؟ کدام برای راه اندازی مناسب تر است؟ سوال متداولی که برای خیلی از افراد مطرح می شود این است که سایت و بلاگ چه فرق هایی با هم دارند؟ کدام برای کسب و کار ما مناسب تر است؟

تفاوت سایت و وبلاگ

بنابراین اگر قرار است به راه اندازی کسب و کار خود بپردازید و یک سایت شخصی برای خود طراحی کنید، حتما باید تفاوت این دو را بدانید. اگر هم اکنون به فکر راه اندازی یک سایت یا وبلاگ برای خود هستید، بعد از خواندن این مقاله فرق این دو را به خوبی متوجه خواهید شد. پس با ما همراه باشید.

سایت (وب سایت) چیست؟

برای انتخاب درست باید در ابتدا تفاوت سایت و وبلاگ را از دید لغوی بدانید. سایت از صفحه هایی تشکیل شده است که هر صفحه از آن به صورت ایستا بوده و این صفحات می توانند هرچیزی باشند. وب سایت ها را می توان توسط زبان های برنامه نویسی مختلفی راه اندازی کرد. و حتی هیچ محدودیتی برای شما به وجود نخواهد آورد. سایت را می توان به روش های مختلفی طراحی و راه اندازی کرد. بیشتر سازمان ها و ارگان ها به ساخت یک سایت برنامه نویسی شده با زبان های مختلف می پردازند. طراحی و ساخت این مدل از سایت ها گران و پرهزینه است، علاوه بر این نگهداری و پشتیبانی از آن ها نیز بسیار هزینه بر خواهد بود.

در حال حاضر سایت ساز های بسیار وجود دارند که شما می توانید به وسیله آن ها و به راحتی به طراحی یک سایت و گسترش آن بپردازید. در حال حاضر محبوب ترین سایت ساز، وردپرس است که بیش از ۳۰ درصد، سایت های موجود در اینترنت توسط وردپرس ایجاد شده است، و می توان گفت یکی از بهترین ها در این حوزه است. اگر تازه کار هستید و تصمیم دارید که یک سایت راه اندازی کنید، وردپرس می تواند بهترین انتخاب شما باشد؛ زیرا به وسیله وردپرس می توانید یک سایت کسب و کار شخصی برای خود داشته باشید.

تفاوت سایت و وبلاگ

وبلاگ (بلاگ) چیست؟

تعداد زیادی از افراد با شنیدن اسم وبلاگ تصور می کنند که وبلاگ یک سرویس وابسته به یک سایت دیگر است، و نمی شود آن را به عنوان یک سایت مستقل به حساب آورد. ممکن  است با شنیدن نام وبلاگ، کلمه بلاگفا در ذهنتان تداعی شود، اما این تصور کاملا اشتباهی است. مثلا حدود ۱۰ سال پیش که طراحی سایت کار نه چندان آسانی به حساب می آمد و کمتر کسی پیدا می شد که دانشی تخصصی در این زمینه داشته باشد. بنابراین افرادی که علاقه مند بودند، با مراجعه کردن به سرویس هایی مانند بلاگفا به راحتی برای خود یک سایت ایجاد می کردند.

با عضو شدن و استفاده از سرویس هایی مانند بلاگفا، مقداری حافظه روی سرور به شما اختصاص داده می شود و خواهید توانست که یک نام اینترنتی به همراه نام سایت اصلی سرویس دهنده هم انتخاب کنید. از آنجایی که تمرکز بسیاری از این سرویس ها روی منتشر کردن مطالب آموزشی و اخبار بوده، بنابراین و به همین دلیل به آن ها وبلاگ می گفتند و از قضا به همین نام معروف شدند. تا اینجا تفاوت سایت و وبلاگ را درک کردید؟

به این نکته توجه کنید که یک وبلاگ می تواند کاملا مستقل باشد و آدرس اینترنتی، سرور و نرم افزار خاص خودش را داشته باشد. در واقع وبلاگ می تواند یک سایت باشد و حتی سرویس های معروفی مانند وردپرس نیز در ابتدا خود وبلاگ بودند. در سال ۱۹۹۹ سایت معروف blogger برای وبلاگ نویسی به وجود آمد که در سال ۲۰۰۳ توسط گوگل مورد خریداری قرار گرفت در همان سال، اولین نسخه از پلتفرم وبلاگ نویسی در وردپرس منتشر شد. اکنون دیگر وردپرس یک سرویس وبلاگی نیست، بلکه محبوب ترین پلتفرم برای طراحی بوده و بیش از ۳۰ درصد سایت های اینترنتی به وسیله آن ایجاد شده است. به واقع  می توان گفت وردپرس تنها سرویسی است که به وسیله آن می توان به صورت رایگان و بدون نیاز به دانش خیلی خاصی یک سایت طراحی و ایجاد کرد.

تفاوت سایت و وبلاگ

تفاوت سایت و وبلاگ چیست؟

اگر بخواهیم تفاوت سایت و وبلاگ را توضیح دهیم باید به همان صورت که در بالا هم اشاره شد، یک وبلاگ زیر مجموعه یک سایت بوده و بزرگترین تفاوت آن با یک سایت در این است که آپدیت تر می باشد. درواقع می توان گفت که وبلاگ ها بسیار پویا تر از سایت ها می باشند. سایت ها جهت ارائه دادن خدمات خاصی ایجاد می شوند، به طور مثال، سایت های سازمانی و یا سایت هایی که به صورت نرم افزاری هستند، از این مدل سایت ها هستند و برای ایجاد کردن آن ها باید از زبان های برنامه نویسی استفاده کرد. هر سایت این امکان را دارد که برای جذب مشتری بیشتر، وبلاگ خود را راه اندازی کند و از این طریق برند خود را معرفی کرده و یا محصول و خدماتش را به فروش برساند. تفاوت دیگری که سایت و وبلاگ با هم دارند این است که یک وبلاگ می تواند یک سایت کامل باشد.

این روز ها می توان با استفاده از وردپرس به راه اندازی یک سایت پرداخت و یا یک وبلاگ ساده  ایجاد کرد. افراد زیادی در کل جهان و در هر لحظه، در حال توسعه وردپرس هستند و این باعث شده که وردپرس به محبوب ترین سایت ساز حال حاضر تبدیل شود. شما این امکان را دارید که به وسیله وردپرس سایت های نمایشگاهی، خدماتی و فروشگاهی خود را راه اندازی و ایجاد کنید و شروع به فروش محصولات خود کنید.

راه اندازی کدام یک بهتر است؟ سایت یا وبلاگ؟

حال که تفاوت سایت و وبلاگ را درک کرده اید اما در ابتدای مسیر هستید، امکان دارد این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که کدام یک بر دیگری ارجحیت دارد؟ کدام یک بهتر است؟ پاسخ دادن به این سوال کاملا بستگی به اهداف شما دارد. امروزه خیلی از کسب و کار های سنتی و برند های معروف در کل جهان، یک سایت بدون وبلاگ برای خود ایجاد کرده اند تا فقط حضور خود را در فضای وب نشان دهند. این سایت های کوچک می توانند تنها برای یک فرد باشند و یا اطلاعات یک شرکت را به شما نشان دهند.

از سوی دیگر، بسیاری از کسب و کار ها وبلاگ خود را راه اندازی می کنند و به وسیله بازاریابی و کارهای مختلف سعی در رشد آن ها دارند. تمام این کار ها برای این است که ترافیک سایت خود را افزایش داده تا بتوانند مشتری و مخاطب بیشتری را به دست آوردند. در واقع یک وبلاگ می تواند تا حد زیادی برای کسب و کار شما مفید و سود آور باشد. بنابراین با همه این شرایط شما باید هدف خود را شناخته و طبق آن جلو بروید.

بررسی اجمالی تفاوت سایت و وبلاگ

حال که کارکرد سایت و وبلاگ را متوجه شدید، اجازه دهید تا یک بار دیگر به طور اجمالی و خلاصه به تفاوت سایت و وبلاگ اشاره کنیم :

  • به طور معمول هزینه طراحی سایت خیلی بیشتر از ساختن یک وبلاگ است. خصوصا که وبلاگ را می شود با سیستم های رایگان وبلاگ دهی ایجاد کرد.
  • اکثر سایت ها برای ارگان ها، سازمان ها و شرکت ها طراحی می شود، اما وبلاگ معمولا شبیه یک مجله آنلاین اینترنتی یا شخصی است.
  • وب سایت ها بیشتر برای ارائه دادن خدمات، معرفی محصول و بازاریابی و تبلیغات طراحی می شود.
  • آپدیت کردن مطالب یک بلاگ نسبت به، بروز رسانی محتوای صفحه اصلی یک سایت ساده تر است.

بهترین راه برای ورود به دنیای کسب و کار آنلاین طراحی سایت است

اگر قصد دارید یک مجله اینترنتی ایجاد کرده و به انتشار مقالات بپردازید، کافی است یک وبلاگ رایگان داشته باشید. اما اگر ایده هایتان بزرگ تر است و می خواهید یک کسب و کار برای خود راه اندازی کنید، و در آن محصولات و خدماتتان را معرفی کرده و به فروش بگذارید و یا مثلا می خواهید خودتان ظاهر سایتتان را طراحی کنید، باید به سراغ ساخت سایت بروید؛ زیرا در وبلاگ دستتان بسته تر بوده و شما محدود تر خواهید بود.

نگران نباشید، زیرا به راحتی و به وسیله سایت ساز وردپرس، می توانید یک سایت مدرن برای کسب و کارتان ایجاد کنید. علاوه بر این به راحتی می توانید برای سایتتان یک بلاگ نیز طراحی کنید و با گسترش و ارتقا دادن آن به راحتی از کاربران بی شمار اینترنت نیز استفاده کنید. البته روش های مختلف و گوناگون بسیاری برای ساخت سایت وجود دارد، که ما سعی کردیم کم هزینه ترین و بهترین آن را به شما پیشنهاد کنیم، زیرا استفاده از وردپرس به دانش و تخصص خاصی نیاز ندارد.

خب به پایان یکی دیگر از مقالات کمک وردپرس رسیدیم، اگر تجربه ای در این زمینه دارید خوشحال می شویم نظرات ارزشمند خود را با ما در بخش پیشنهادات و انتقادات در میان بگذارید.

موفق و پیروز باشید

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس