۲۰ آذر , ۱۳۹۸

چگونه می توانیم سایت اول گوگل باشیم؟

تمامی افرادی که یک کسب و کار مجازی برای خود راه اندازی کرده اند، روزانه یا حداقل هر هفته وارد سایت خود می شوند. اما اگر کسب و کارتان کوچک است و یا یک سایت را به تنهایی اداره می کنید، از آنجایی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید نمی توانید وقت زیادی برای بهینه سازی وردپرس خود بگذارید. اما خب این را هم می دانید که اگر، زمانی برای سئو سایت خود نگذارید هم نمیتوانید در کارتان موفق باشید. پس باید همه تلاش خود را بکنید تا در نتایج اول گوگل قرار بگیرید. چگونه؟ یعنی بتوانید محتوا هایتان را در نتایج اولیه گوگل قرار دهید. بدین منظور یک سری اقدامات روزانه برای شما در نظر گرفته ایم تا با انجام آن ها بتوانید سئو وردپرس خود را بهبود ببخشید.

پس با یکی دیگر از مقالات آموزشی کمک وردپرس به عنوان پشتیبان سایت و پشتیبان وردپرس با ما همراه باشید تا بتواید سایت اول گوگل در زمینه کاری خود شوید.

سایت اول گوگل

آیا همه سایت ها می توانند جزو اولین سایت گوگل باشند؟ اصلا اولین سایت گوگل چیست؟ بله این امکان برای تمامی سایت ها وجود دارد و این موضوع به عملکرد آن سایت وابسته است. یعنی چه؟ یعنی اگر تمامی موارد برای سئو سایت و بهینه سازی وردپرس را با دقت و مو به مو انجام دهید، در آن صورت می توانید سایت اول گوگل باشید. حال اگر تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید سایت اول گوگل باشید، در قدم اول افزونه سئو وردپرس Yoast SEO را نصب کنید. سپس دیگر فاکتور هایی که قبلا بارها و بارها در مقالات کمک وردپرس به آن اشاره کردیم را انجام دهید.

اما برسیم به موضوع خودمان؛ به صورت هفتگی چه کارهایی باید انجام دهیم تا تبدیل به اولین سایت گوگل در حوزه کاری خود شوید؟

استراتژی بلند مدت تنظیم کنید

قبل از هرچیزی باید در خاطر داشته باشید که داشتن یک استراتژی بلند مدت سئو از هرچیز دیگری پر اهمیت تر است. گرچه داشتن یک چک لیست از اقدامات سریع برای سئو لازم و ضروری است، ولی حتما باید حوزه وسیع تری را تحت نظر بگیرید. استراتژی شما باید این گونه باشد که جستجوی وسیع کلمات را هدف قرار دهید. برای این کار هدف گذاری کنید و سایت خود را آنالیز کنید. اگرچه تلاش زیادی لازم است تا بتوانید سایتتان را برای موتور جستجو بهینه کنید ولی به یاد داشته باشید که در نهایت پاداشش را خواهید گرفت.

۱- سعی کنید محتوایی که تولید می کنید به روز باشد

اولین سایت گوگل

تولید محتوا یکی از مهم ترین اقداماتی است که برای بهینه سازی وب سایت خود انجام می دهید، به همین جهت باید همواره محتواهای جدید تولید کنید و حتی محتوا های قدیمی تان را هم به روز رسانی کنید. در واقع تولید محتوا، که یا نوشتن یک محتوای جدید یا به روزرسانی محتوا های قبلی را شامل می شود، باید از اقدامات روزمره شما باشد. البته نیازی نیست که هرروزه محتوا بنویسید بلکه باید سعی کنید که یک برنامه مشخص داشته باشید مثلا هر سه شنبه محتوا منتشر کنید، اینگونه کاربران هر سه شنبه منتظر محتوا شما هستند و آن را پیگیری می کنند.

احتمالا شما هم مقاله های ارزشمندی دارید که نیاز است قبل از بازنشر شدن به روز رسانی شوند. اگر شما زمان این را ندارید که مقاله جدیدی بنویسید بهتر است که یک لیست از پست هایی که نیازمند به روزرسانی هستند داشته باشید تا روزانه روی آن کار کنید و سئو خود را بهبود ببخشید.

موضوع دیگری که مطرح است بخش نظرات می باشد، بهتر است در قسمت وبلاگ خود نظرات زیادی دریافت کنید، این کار باعث می شود سایت شما به روز باشد، البته خیلی خیلی مهم است که به نظرات کاربران جواب بدهید زیرا در شان سایت اول گوگل نیست که تعداد زیادی نظر بی پاسخ در صفحه محتوای خود داشته باشید، زیرا این گونه کاربران احساس می کنند که شما به آن ها بی توجه هستید.

۲- به سایت خود رسیدگی کنید

فک میکنم شما هم با بنده اتفاق نظر دارید که بهتر است قبل از اینکه خانه کاملا کثیف و بهم ریخته شود، به صورت روزانه به جمع و جور کردن آن و تمیز کردنش بپردازید. وب سایت هم مثل خانه شما از این مثال پیروی می کند، بنابراین منتظر نمانید تا تعدا صفحاتتان انقدر بالا رود که کنترل و مدیریتش از دسترس شما خارج شود. پس بهتر است به صورت مرتب و طبق یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده سایت خود را کنترل کنید. البته اگر میخواهید سایت اول گوگل باشید.

یکی از مواردی که باید در این زمینه یعنی در رابطه با سئوی روزانه انجام دهید این است که به دنبال محتوای هم جنس با سایت خود باشید. چون از پیش به صورت مرتب و منظم محتوا ها را باز نشر کرده اید این کار از شما انرژی زیادی نمی گیرد. اگر به دو مقاله با موضوع یکسان برخوردید، اگر برایتان مقدور باشد آنها را ترکیب کنید و از بین آن دو مقاله یک مقاله خوب بیرون بیاورید. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگرچه امکان دارد یک محتوا موضوع عالی و تاپی داشته باشد ولی اگر تکراری باشد برای سایتتان چندان جالب نیست و می تواند برای سایتتان مشکل ساز باشد پس لطفا وقت بگذارید و ببینید محتوای انتخابی شما هم جنس با دیگر محتویات ساییتان نیست.

۳- ساختار لینک های داخلی را جدی بگیرید

وقتی روی ساختار لینک های داخلی خود کار می کنید این حکم را دارد که برای گوگل یک مسیر ساده برای دسترسی به سایت خود باز کرده اید. اما این را به خاطر داشته باشید تا زمانی که قرار است سایت شما گسترش یابد، باید روی  ساختار لینک های داخلی ساییتان کار کنید. یک محتواهایی به نام محتوا های یتیم وجود دارد. اگر می پرسید محتواهای یتیم چه محتواهایی هستند باید بگوییم: پستی که هیچ گونه لینک متنی از بقیه پست ها و صفحات شما در آن وجود ندارد.

لینک ها به دلیل این که به ارزش محتوای شما می افزایند مهم هستند. اگر فکر می کنید پیدا کردن این محتوا ها کار سختی است باید به شما مژده دهیم که تنها با نصب کردن افزونه Yoast مشکل شما برطرف می شود، زیرا دیگر نیاز نیست همه پست ها را تک به تک بررسی کنید بلکه با استفاده از این افزونه قادر خواهید بود تا محتوای یتیم را ردیابی کنید و لینک ها را به آن اضافه کنید.

مورد دیگری که برای بهینه سازی روزانه و سئو وب سایت می توانید از آن استفاده کنید، لینک شدن به محتواهای بنیادی است. به صورت ایده آل وقتی مقالات را بروزرسانی یا منتشر می کنید باید لینک های مربوط به محتوای بنیادی را اضافه کنید. برای آن که اطمینان حاصل کنید محتوای بنیادی را از قلم نیانداخته اید، پست های آخرتان را چک کنید و مطمئن شوید که همه شان شامل لینک به محتواهای بنیادین اساسی هستند.

۴- در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید

سایت اول گوگل

اکثر شماها در یک یا چند شبکه اجتماعی حساب کاربری دارید. لطفا به طور منظم برای کاربر های خود پست بگذارید تا دنبال کننده های شما متوجه شوند که حساب کاربری شما فعال است. برای این کار می توانید پست های بلاگ خود ، اتفاقات روزمره تان، عکس هایی که می گیرید و سایر مقالاتی که آن هارا مفید ارزیابی می کنید را با فالوور های تان به اشتراک بگذارید. این گونه شما قادر هستید مخاطبانتان را بهتر بشناسید و بفهمید به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند. اینگونه راحت تر می توانید مخاطبانتان را حفظ کنید.

۵- روی سئوی فنی خود وقت بگذارید

اولین سایت گوگل

این مورد یعنی کارهایی که مربوط به امور فنی سئو می شوند نیازمند تخصص و زمان هستند ولی نیازی نست برای اینکه سایت اول گوگل شوید به صورت روزانه انجام شوند، با همه این ها یک سری نکات وجود دارد که بهتر است به طور مرتب به آن ها توجه کنید.

اندازه عکس ها

اندازه عکس های خود را حتی الامکان کوچک کنید. اینکه عکس های با کیفیتی در سایت خود داشته باشید خیلی هم خوب است اما به شرط اینکه باعث نشود سرعت سایت شما را پایین بیاورد. پس بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از ابزار هایی همچون ImageOptim استفاده کنید و از سایت هایی مثل JPEG mini، jpeg.io برای بهینه کردن عکس های خود بهره ببرید.

محتوای تکراری

موضوع دیگر محتوا های تکراری هستند، همانطور که پیشتر هم متذکر شدیم باید مراقب محتواهای تکراری در سایت خود باشید اما به هر حال ممکن است گاها محتواهای تکراری به صورت ناخواسته ایجاد شود، در این صورت نیاز نیست هرروز به بررسی بپردازید، فقط به خاطر داشته باشید که امکان به وجود آمدن آن وجود دارد. مثلا زمانی که یک تگ به وجود می آورید، به گروهی از پست هایی که دارای تگ دیگری هستند وصل می شوند یا مثلا وقتی که نسخه سازگار با پرینتر را بر پست DIY اضافه می کنید امکان دارد این اتفاق رخ دهد.

داده های ساختارمند

مورد آخری که باید در انتشار روزانه محتویات خود استفاده کنید، اضافه کردن داده های ساختارمند است. هر نوع پستی برای دریافت نتیجه خوب، مناسب نیست.  Yoast SEO به صورت خودکار داده های ساختارمند را به صفحات سایت شما اضافه می کند، همچنین اضافه کردن بلاک داده های ساختارمند به صفحه های howto و FAQ را هم بسیار راحت و آسان می کند. بنابراین اگر مرتبا در صفحه howto پست می گذارید، از بلوک داده های ساختارمند Yoast SEO استفاده کنید تا شانستان برای نتایج پربار زیاد شود.

اگر وب سایتتان روی نظرات، محصولات یا رخدادها تمرکز دارد شاید بخواهید این قسمت را هم به آن اضافه کنید.

۶- سایتتان را تجزیه و تحلیل کنید

یکی از چیزهایی که برای سئو سایت خود می توانید از آن بهره ببرید و دارای هزاران ایده جذاب برای تبدیل شدن به سایت اول گوگل میباشد چیزی نیست جز Google Analytics دوستداشتنی. اگر احیانا هم وقت کافی برای پرداختن به این مورد ندارید و هم اطلاعاتتان در این زمینه کافی نیست حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که هفته ای یکبار زمان کمی روی دو گزارش بگذارید.

گزارش اول

منبع یا مدیوم اولین گزارش مد نظر ماست، که میتوانید آن را در قسمت Acquisition و زیر all traffic پیدا کنید. این مورد به شما نشان می دهد که بازدید کنندگان وب سایت شما کجا هستند. ببینید که از موتور های جستجویی مثل گوگل بازدید طبیعی دریافت می کنید یا نه؟ همچنین سعی کنید داده هایی را که میبینید متوجه شوید. کدام یک از مطالب شما فیدبک بهتری داشته است؟ کدام یک بیشترین بازدید؟ اگر هر هفته این گزارش را چک کنید متوجه خواهید شد که سایتتان بهتر از هفته پیش عمل کرده است یا نه.

گزارش دوم

گزارش دوم مرتبط با صفحات فرود است و می توانید آن را در قسمت Behaviour و زیر all pages پیدا کنید. این ها صفحه هایی ابتدایی هستند که افراد در سایت شما از آن بازدید می کنند و به شما کمک می کنند تا بفهمید کاربران شما به چه موضوعاتی بیشتر علاقه دارند. در واقع این گزارش به شما می گوید که آیا توضیحاتی که در فیس بوک وجود دارد آنقدری برای کاربران جذابیت دارد که بخواهند دوباره روی آن کلیک کنند یا نه.

پس تمام سعیتان را بکنید تا داده هارا درک کنید و مثلا ببینید بازگشت به صفحه اصلی، مثل صفحه خانه که معمولا نباید نرخ بالایی داشته باشد چقدر است. یا مثلا اگر جسارتتان بالاست یک درجه ثانویه مثل source به گزارش دوم اضافه کنید تا دقیقا و بلافاصله متوجه شوید که کدام صفات شما از طریق گوگل بازدید شده اند.

کلام آخر

خب ببینید آنقدر ها هم که فکر می کردید کار پیچیده ای نبود، با انجام همین ۶ مورد بالا خواهید توانست سایت اول گوگل شوید و سئو خود را بهبود ببخشید. حداقل روزانه روی یکی از این ۶ مورد کار کنید تا سئو شما در مسیر درستی قرار گیرد. همچنین از یاد نبرید هر زمان که توانستید زمان بیشتری را به استراتژی های بلند مدت سئو اختصاص دهید تا به یک نتیجه بلند مدت و با ثبات برسید.

موفق و پیروز باشید

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس