1 بهمن , 1398

۱۰ ابزار کاربردی و مهم برای تحلیل وب سایت

ابزار های تحلیلی بسیاری وجود دارد که اگر می خواهید یک راه کم هزینه و آسان و حتی شاید رایگان برای شناخت بیشتر سایت خود پیدا کنید، باید نگاهی به بهترین ابزارهای تحلیلی سایت بیاندازید. سایت شما پتانسیل های زیادی دارد که برای فعال کردن همه این پتانسیل ها به بهترین ابزار های تحلیلی سایت نیاز خواهید داشت و می توان گفت مهم ترین مواردی است که شما برای وب سایت خود باید مد نظر داشته باشید. با کمک این ابزار می توانید درک بهتری از عملکرد سایت خود داشته باشید و همچنین می توانید با کمک این ابزار ها و عملکرد رقابتی آن ها در به حداکثر رساندن پتانسیل های سایت قدم رو به جلویی بردارید. پس با ما همراه باشید.

بهترین ابزارهای تحلیلی سایت

داده های زیاد و جزئی که سایت را در بر می گیرد، مشکلی است که برای افرادی که تخصص زیادی در این زمینه ندارند ممکن است پیش بیاید. زمانی که یک لندینگ پیج و یا صفحه فرود ساختید، مسئله هایی مثل نوار دستور سازی، تولید مقاله، گنجایش چند رسانه ای ها و گنجایش شبکه های اجتماعی و دیگر مواردی که مورد نیاز است و باعث می شود سایت شما در فهرست بندی گوگل جزو سایت های پر بازدید باشد، وجود دارد. این ابزار ها به شما می گوید که چرا مثلا از دیگر شرکت ها با زمینه فعالیتی مشابه عقب افتاده اید و چه کارهایی نیاز است تا برای رسیدن به هدف خود انجام دهید.

اینکه بخواهید از همه این ابزار ها در آن واحد استفاده کنید کاری پر استرس خواهد بود اما خب استفاده از این ابزار هم این روند را آسان می کند. در ادامه و در این مقاله از کمک وردپرس به عنوان پشتیبان سایت و پشتیبان وردپرس قصد داریم چند مورد از بهترین ابزارهای تحلیلی سایت در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

شاید درک کاربرانی که به وب سایت شما ورود می کنند تا حدی گیج کننده باشد، زیرا هریک از بازدید کننده ها به همراه خود مجموعه ای از داده ها را با خود به همراه می آورد که باید جمع آوری، ارزیابی، بررسی و گزارش شود.

برای اینکه کارتان ساده شود ابزار های مختلف زیادی وجود دارد که این اطلاعات را به گزارشی ساده و ملموس تبدیل می کند که شما درک راحت تری از آن اطلاعات داشته باشید. و راحت تر بازدیدکنندگان سایت خود را درک کنید. زمانی که شما به این دانش رسیدید تازه می توانید بفهمید این اطلاعات چقدر در وب سایت شما تاثیر گذار است و حتی چه تغییراتی هم نیاز است تا باقی مواردی که نیاز است را هم بهبود ببخشید. پس این اطلاعات به شما کمک می کند تا درک بهتری از ترافیک سایت خود داشته باشید.

۱- گوگل آنالیتیکس

ابزارهای تحلیلی وب سایت

نام گوگل آنالیتیکس که برای همه افرادی که در حوزه کسب و کار مجازی فعالیت دارند نامی آشناست. و در صدر لیست بهترین ابزارهای تحلیلی سایت قرار دارد. هر مدیر سایتی می تواند برای تحلیل کردن داده های ترافیک سایت خود می تواند از آن استفاده کند. به کمک گوگل آنالیتیکس می توانید ببینید کدام کلمه های کلیدی کاربران را بیشتر به سمت سایت شما کشانده است و کدام طراحی ها باعث شده است که سایت را ترک کنند. گوگل آنالیتیکس گزارشی راجع به سایت شما تولید می کند که حاوی اطلاعاتی راجع به منابع ترافیک، بازدید کننده ها، محتوا و تجارت الکترونیک است. یک موضوع منفی راجع به گوگل آنالیتیکس وجود دارد این است که آپدیت شدن آن زمان زیادی از شما می گیرد.

می توان گفت با وجود این که گوگل آنالیتیکس به بزرگترین موتور جستجو یعنی گوگل متصل است، بهره نبردن از این ابزار سهل انگاری بزرگی محسوب می شود. این آپشن از گوگل آنالیتیکس این مزیت را دارد که پیچیده ترین داده ها را نسبتا راحت و قابل درک می کند و این امکان را به شما می دهد تا میزان کلیک در تبلیغات و تب ها و پیج ها را ببینید. گوگل آنالیتیکس همچنین آمار لحظه ای بازدید کنندگان دامنه های محلی ، منطقه ای و بین المللی را به شما ارائه میکند.

می توان گفت یکی از بزرگ ترین مزیت های گوگل آنالیتیکس این است که فقط مواردی را در گزارش های جزئی ترین داده های سایت انتشار می دهد که واقعا لازم است بدانید یا درک کنید.

۲- ووپرا (Woopra)

ابزار های تحلیلی سایت

یکی از بهترین ابزارهای تحلیلی سایت که به شما کمک زیادی می کند woopra  است. این ابزار امکان پیگیری بلافاصله را برای شما امکان پذیر می کند. در واقع ووپرا آن ضعف تاخیر در گوگل آنالیتیکس را ندارد. این ابزار مخصوص دسکتاپ و آماری مثل شرایط بازدید کنندگان آنلاین، محل سکونت آنها، صفحه ای که الآن در حال مشاهده هستند، اینکه کدام قسمت از سایت را مشاهده کرده اند را به شما تحویل می دهد. این ابزار برای کسب و کار الکترونیکی شما و به جهت ارتباط با مشتری ها به کار گرفته می شود و یک برنامه فوق العاده و عالی است. ووپرا نسخه پرمیوم دارد و البته نسخه های رایگان محدودی هم ارائه می کند.

۳- اسپرینگ متریکس (Spring Metrics)

اسپرینگ متریکس که کمی ساده تر از ابزار های تحلیلی سایت دیگر است. به همین جهت نیازی ندارید تا متخصص تحلیل داده باشید و بتوانید نیاز خود را برطرف کنید، به وسیله این ابزار شما می توانید تجزیه تحلیل هایی سریع، بررسی کلمات کلیدی، تجزیه تحلیل صفحه فرود، گزارش عملکرد ایمیلی، بهترین منابع سایت و وضعیت ساده پوینت و کلیک در سایت را به دست آورید. با کمک اسپرینگ متریکس شما می توانید مسیر بازدید کاربر را از وقتی که وارد سایت می شود تا زمانی که سایت را ترک می کند پیگیری کنید. همه این ویژگی های جذاب تنها با ۴۹ دلار در هر ماه قابل دسترسی خواهد بود.

البته این نکته هم لازم به ذکر است که وقتی در این برنامه ثبت نام می کنید تا ۱۴ روز به صورت رایگان می توانید از امکانات آن استفاده کنید. یکی از مهم ترین دلایلی که مدیران سایت ترجیح می دهند به جای گوگل آنالیتیکس از اسپرینگ متریکس استفاده کنند، سادگی این ابزار در استفاده کردن از آن است؛ به همین دلیل اسپرینگ متریکس را می توان در شمار یکی از بهترین ابزار های تحلیلی سایت نام برد

۴- چارت بیت (Chartbeat)

یکی دیگر از بهترین ابزارهای تحلیلی سایت، چارت بیت نام دارد. و به کاربران یا مدیران سایت این امکان را می دهد که بهترین و بیشترین استفاده را از داده ها با استفاده از اطلاعات فوری به دست آورند. با کمک گرفتن از این ابزار می توانید همواره بازدید کنندگان سایت خود را زیر نظر بگیرید که چه کارهایی در سایت انجام می دهند. با استفاده از اطلاعاتی که این ابزار به شما می دهد می توانید هر تغییری که نیاز است برای محتوا یا طراحی سایت خود انجام دهید. چارت بیت جوری تنظیم شده است که از زمانی که شما در آن ثبت نام می کنید به مدت ۱ ماه می توانید از امکانات آن به صورت رایگان استفاده کنید؛ بعد از یک ماه از برنامه هایی که به قیمت ۹.۹۵ دلار در ماه است می توانید شروع کنید.

۵- مینت (Mint)

در شمار بهترین ابزارهای تحلیلی سایت، مینت هم قرار گرفته است که در واقع یک ابزار آنالیتیکس خودمیزبان می باشد. شما می توانید به وسیله آن از مزایای آمار بلافاصله که نمی توانید از گوگل آنالیتیکس دریافت کنید، بهره ببرید. شما می توانید به وسیله مینت بازدید کنندگان سایت را از جایی که آمده اند و صفحاتی که میبینند پیگیری کنید. هزینه ابزار مینت برای هر ماه ۳۰ دلار می باشد. Peppermill بخشی از ابزار مینت است که این امکان را برای شما فراهم کرده تا هر تغییر و تعدیلی که لازم است ایجاد کنید وبا اضافه کردن گزینه های متنوع و رایگان استفاده کردن از آن ها برای شما آسان گردد.

۶- یوزرتستینگ (User Testing)

یک ابزار منحصر به فرد در جمع آوری اطلاعات درباره کاربران سایت، User Testing.Com است. استفاده از این ابزار به این صورت است که شما برای گروهی از افرادی که میخواهید و انتخاب می کنید، یک پول برای این ابزار پرداخت می کنید تا یک مجموعه از کارها در سایت انجام گیرد. جالب اینجاست که کاربر و فعالیتی که انجام می دهد روی یک ویدئو ضبط می شود و شما می توانید یک ساعت بعد فیدبک خود را دریافت کنید.

در این ابزار که قطعا در شمار بهترین ابزارهای تحلیلی سایت قرار  میگیرد شما می توانید افکار کاملا واقعی بازدید کنندگان سایتتان را در یک جمعیت شناسی هدف دار بشنوید. هزینه این ابزار برای هر کاربر انتخابی ۳۹ دلار است و شما خواهید توانست که از ۱ تا ۱۰۰ تستر را هر کجا انتخاب کنید.

۷- کیس متریکس (Kiss Metrics)

بهترین ابزارهای تحلیلی سایت

یکی دیگر از بهترین ابزارهای تحلیلی سایت کیس متریکس است که به کاربران اجازه و امکان پیگیری حرکات هر بازدید کننده در سایت را به شما می دهد و شما می توانید ببینید که رفتار کاربران چگونه در طول زمان تغییر می کند. الگو ها را پیدا کنید و بیشترین ارجاع کننده ها را پیدا کنید. کیس متریکس یک Timeline View از فعالیتی که کاربران دارند را در یک فرمت دیداری با درکی کاملا آسان و راحت ارائه می دهد. این سرویس امکان استفاده ۳۰ روزه رایگان را برای شما فراهم کرده است، بعد از این مدت با توجه به این که چه مواردی پیگیری می شوند برنامه های پرداختی ۴۱۹ دلار در هر ماه آغاز می شود.

۸- کلیکی (Clicky)

یکی دیگر از ابزارهای تحلیل وب سایت کلیکی است. این ابزار محدودیت هایی دارد مانند این که اگر فقط یک وب سایت و اکانت حرفه ای دارید تا ۱ ماه به شما سرویس رایگان خواهد داد. از این ابزار می توانید تجزیه تحلیل هایی بلافاصله مثل Spy View را استفاده کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا ببینید کاربران فعلی در سایت شما چه کارهایی انجام می دهند. از مزیت های این ابزار ساده بودن استفاده از داشبورد آن است. همچنین تمام اطلاعاتی را که می خواهید ببینید به طور واضح و روشن در اختیار شما قرار میدهد. علاوه بر این نسخه موبایل هم دارد که امکان چک کردن سایت شما در هر لحظه و هر مکانی که هستید برای شما ممکن می کند.

۹- ماوس فلو (Mouse Flow)

این ابزار به گونه ای ترکیبی از یوزر تستینگ و کریزی اگ است. با کمک این ابزار این امکان را دارید تا واکنش کاربران را نسبت به وب سایت خود، من جمله هر کلیک و حرکت ماوس، همچنین اسکرول کردن و فشردن دکمه های کیبورد را ضبط کنید. علاوه بر این می توانید نقشه گرمایی از دوره های زمانی گوناگون را مشاهده کنید تا بتوانید ببینید تاثیر تغییراتی که در صفحه خود ایجاد کرده اید چقدر است.

هزینه استفاده از این ابزار بسته به تعداد سایت هایی که قرار است استفاده کنید و پوشش دهید و حتی تعداد دوره هایی که میخواهید متفاوت است. البته برای یک سایت و ۱۰۰ دوره که ضبط شده نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید. بیش از این تعداد قیمت ها از ۱۳ دلار در ماه آغاز می شود.

۱۰- کریزی اگ (Crazy Egg)

بهترین ابزار های تحلیلی سایت

یکی دیگر از ابزار هایی که در لیست بهترین ابزارهای تحلیلی سایت قرار گرفته است، کریزی اگ نام دارد. این ابزار از تکنولوژی نقشه گرمایی استفاده می کند، تا به شما یک تصویر دیداری و نمایشی از چیزی که کاربران سایت شما در صفحات در حال انجام هستند نشان دهد. کریزی اگ به شما نشان می دهد که افراد در سایت، ماوس را در کدام قسمت صفحه حرکت داده و یا کلیک کرده اند. باید به شما بگوییم که یک ارتباط خاصی بین حرکات ماوس و جایی که کاربران چشم شان را حرکت می دهند وجود دارد. بنابراین این نوع پیگیری به شما کمک خواهد کرد که ببینید کدام قسمت ها بیشتر از همه توجه کاربران را جلب کرده و کدام قسمت ها بیشترین واکنش ها را از کاربران داشته است.

این ابزار یک دوره یک ماهه رایگان دارد و بعد از یک ماه هزینه استفاده از آن از ۹ دلار در ماه برای ۱۰ نقشه گرمایی است که تحویل می دهد.

در این مقاله از کمک وردپرس به ۱۰ تا از کاربردی ترین و بهترین ابزارهای تحلیلی سایت را به شما معرفی کردیم که با کمک گرفتن از آن ها، می توانید به طور کامل سایت را تحت نظارت و بررسی قرار دهید. پیشنهاد ما به شما این است که حتما از این ابزار های تحلیلی کمک بگیرید تا عملکرد سایتتان را رصد کرده، در جهت سئو سایت خود قدم بردارید، سرعت وردپرس خود را بهبود بخشید و تصمیمات درستی برای پیشرفت کسب و کارتان بگیرید.

موفق و پیروز باشید.

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس