۵ خرداد , ۱۳۹۸

اصول طراحی سایت برای نوجوانان

نکاتی برای طراحی سایت نوجوان:

افراد نوجوان برای کار با اینترنت اعتماد به نفس خیلی زیادی از خودشان نشان می دهند ولی این نکته باید بیان کرد که استفاده از امکانات آن به مراتب از بزرگسالان کمتر می باشد
طراحی سایت برای نوجوانان از اصول و قواعد خاصی پیروی می کند به این دلیل که دایره کلمات کمتر می باشد ،صبر کم و محدود بودن توانایی هایشان در جستجوی مناسب و سریع موجب میشود از این اصول پیروی کنند . این نکته را باید دقت داشت که رعایت نکات مربوط به ساده و کاربردی بودن سایت بیش از پیش مهم می باشند ..

از موارد مهم که امروزه شرایطی خوبی را برای نوجوانان فراهم نموده است می توان به این موضوع اشاره کرد که تکنولوژی ارتباط مناسبی با زندگی نوجوانان برقرار نموده است و از همین رو جذابیت زیادی برای نوجوانان فراهم کرده است، در نتیجه شناخت نیازها و علاقه های نوجوان نقش بسیار موثری در طراحی سایت و عملکرد بخش های مختلف آن خواهد داشت.

با بررسی و تحلیلی بر روی رفتار نو جوانان امروزی و تمامی مواردی که در خانه و مدرسه به آن می پردازند ، میتوان بعضی انتظارات اولیه آنها از سایت هایی که بازدید میکنند را شناسایی نمود

به بعضی از موارد بسیار مهم فاکتور های نوجوانان امروزی در ادامه این مقاله اشاره می کنیم :

به وب سایتهایی توجه مینمایند که سرگرم کننده می باشد و از تصویر ها و گرافیک مناسبی تشکلیل شده باشند
دقت زیادبه تکنولوژی روز و و تحت نظر داشتن تازه ترین اخبار ها
استفاده کردن از گوشی و تبلت برای هر کاری
فعال بودن در شبکه های اجتماعی و انتشار مطالب بر روز

اصول طراحی وب سایت برای نوجوانان

 

نگاه نوجوان به استفاده از سایت:

نوجوانان به دلایل زیادی مانند سرگرمی از اینترنت استفاده میکنند ولی نکته مورد توجه آن است که حضور آنها در اینترنت در هر لحظه به هدف خاصی صورت میگیرد و ممکن است حتی تا 10 دقیقه زمان خود را در یک صفحه سپری کنند.

دلایل خیلی زیادی وجود دارد که نوجوانان از اینترنت استفاده می کنند یکی از اصلی ترین موارد می توان به سرگرمی نوجوانان با اینترنت اشاره نمود ،ولی نکته مورد توجه که باید دقت این است که فعالیت آنها در اینترنت در هر لحظه به هدف خاصی صورت می پذیرد و این امکان وجود دارد که حتی تا 10 دقیقه زمان خود را در یک صفحه سپری نمایند

با توجه به بررسی و تحقیقات انجام شده از مهم ترین دلایل که نوجوانان از اینترنت استفاده می نمایند می توان به ترتیب به موارد زیر اشاره نمود :

انجام تکالیف مدرسه
پیدا کردن مطالب و موضوعات جدید مانند مکان های تفریحی تازه تاسیس
سرگرمی ها همانند موسیقی و بازی
اخبار های که در راستایی ورزش و تکتولوژی منتشر میشوند
بحث و تبادل نظر در فروم ها و چت
ارتباط برقرار کردن با دوستان از طریق شبکه های اجتماعی
خرید های اینترنتی

در صورتی که اگر امکان خرید پرداخت آنلاین را نداشته باشند از سایتهای فروشگاهی مورد علاقه خود بازدید می نمایند و محصول خود را انتخاب می نمایند تا به والدین خود دستور خرید آن را بدهند.
در ادامه این مقااله به چند نکته اساسی برای طراحی سایت نوجوان اشاره می کنیم .

به کار گیری از جملات و لغات رسمی و یا خیلی پیچیده موجب میشود نوجوانان سرییعا خسته شده از سایت شما خارج شوند، بطور عادی صفحاتی که پر از کلمات بوده و هیچ تصویر و زیبایی در خود ندارند شانس زیادی برا جذب کودک و نوجوان نخواهند داشت .

نوجوان زیاد علاقه ی ندارند در اینترنت مطالعه کنند چرا که به اندازه ی کافی در مدارس این کار انجام می دهند ، طراحی صفحات با ارائه مطالب کوتاه و استفاده از تصویر و گرافیک برای انتقال مفهوم بهترین گزینه در طراحی سایت نوجوان خواهد بود . نوجوانان برعکس بزرگسالان علاقه ای به نوشته ها و فونت های کوچک ندارند و تغییر رنگ متن در قسمت های مهم تاثیر گذار میتواند کمک فراوانی به درک بهتر مطالب برای نوجوانان بکند

جذابیت بیش از حد سایت:

به کار گیری از تصاویر و گرافیک خوب و مناسب در طراحی وب سایت نوجوان امری بسیار مهم در این خصوص می باشد ولی به کار گیری بیش از حد و شلوغی سایت دو اشکال در سایت به وجود می آورد ، در ابتدا به این نکته توجه فرماید که توانایی یک نوجوان برای پیداکردن مطلب مورد نظر خود کمتر از بزرگسالان میباشد و صبر و حوصله کمتری نیز از خود نشان میدهند،

بنابر این باید به این موضوع دقت کرد که اگر به صفحات بسیار شلوغ و پیچیده ورود کنند این امکان وجود دارد نتوانند آنچه که مورد نیاز است را پیدا نمایند و یا حتی به قسمت غیرضروری سرگرم شده و هدف اصلی خود را به کل فراموش نمایند.

مشکل دوم موقعی رخ می دهد که در طراحی سایت وردپرسی به قدری با رنگ های شاد و تصاویر جذاب انجام می پذیرد که نوجوان آن را سایتی مناسب کودک فرض می نماید و سن خود را برای کار با آن بالا میداند. این بخش از کار ممکن است بسیار پیچیده و در عین حال مهم به نظر برسد زیرا طراحی سایت در قالبی که خشک و جدی نباشد و کودکانه نیز بنظر نرسد نیازمند تجربه و شناخت کافی است.

طراحی وب سایت برای نوجوانان

سرعت سایت:

کم بودن سرعت وب سایت و طولانی شدن زمان بارگذاری صفحات هر کاربری را خسته و کسل می کند ولی در طراحی سایت برای نوجوان این مسئله مهم نیز می شود ، چرا که صبر و حوصله کمتری از خود نشان میدهند و به سرعت صفحه شما را ترک می کنند .

افزودن امکانات زیاد و گرافیک بالا تا جایی باید انجام بپذیرد که سرعت سایت شما را در حد معقولی حفظ کند. هرچقدر هم که شما امکانات ویژه ای در سایت ارائه دهید در صورتیکه کسی آن را نبیند فایده ای ندارد . رعایت این استانداردها این اماکن را ایجاد میکند که باعث افزایش قیمت طراحی سایت شما شود ولی مطمین باشید که این هزینه برای شما ارزشمند خواهد بود .

تفاوت میان گروه های سنی:

فعالیت گروه های سنی مختلف در فضای اینترنت و رویکردشان به امکانات آن خیلی تفاوت دارد . برای مثال استفاده از تبلیغاتی که افراد را تشویق می کنند به کلیک بر بخش خاصی میکنند تاثیر آنچنانی بر بزرگسالان نخواهد داشت ولی برای کودکان زیر 12 سال بسیار جذاب و تاثیرگذار خواهد بود ، و این روش تبلیغات در برای این گروه سنی بسیار مناسب میباشد ..

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم رضایت شما را جلب نمایم ، کمک وردپرس به عنوان یک تیم طراحی قالب وردپرس و طراحی سایت وردپرس برای شما آرزوی موفقیت دارد .

 

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس