24 تیر , 1398

بالا بردن امنیت وردپرس

ما در این مقاله از کمک وردپرس می خواهیم به بالا بردن امنیت وردپرس اشاره کنیم..

راه اندازی یک وبسایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس جدا از تمام امکانتت و مزیت های که دارا می باشد، خطرات خاصی را هم به همراه دارد. وبسایت‌های ساخته شده با وردپرس نیز می‌توانند در مقابل حملات آنلاین و رخنه‌ها قابل نفوذ و آسیب پذیر باشند.

اما این مسئله نباید باعث شود ما وردپرس به یک سیستم ضعیف نگاه کنیم ؛ زیرا هر سیستم دیگری هم که باشد باید در مقابل خطرات و حملات آن را تجهیز نمود . پس مسئله اینجاست که چطور برای بالا بردن امنیت وردپرس برنامه ریزی نمایم؟

چطور از این حملات جلوگیری کنیم و احتمال رخ دادن حملات را به صفر برسانیم ؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه برخی از استراتژی‌هایی که برای حفظ امنیت وردپرس کارآمد می می باشند را بررسی نموده ایم که شما را دعوت می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

بالا بردن امنیت وردپرس:

وردپرس از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوای موجود می باشد که بیش از نیمی از وبسایت‌های فعال در فضای اینترنت و خیلی از وبسایت‌های معروف با این CMS ساخته شده اند .

اما با اینکه این سیستم در بروز رسانی‌های متعدد خود خیلی از مشکلات امنیتی را رفع می نماید با این حال هنوز هم امنیت این وبسایت‌ها در خطر می باشد. نکته خوبی وجود دارد این است که برای به حداقل رساندن این رخنه‌ها راهکارهایی وجود دارد که میزان نگرانی ما را به حداقل می رساند .در ادامه این مقاله به آنها اشاره می کنیم..

ورود دو مرحله ای :

ورود دو مرحله‌ای به این معنی می باشد که کاربر حتی بعد از وارد کردن پسورد در فیلد مورد نظر برای ورود باید یک مرحله دیگر هم طی نماید و فقط دانستن پسورد کافی نمی باشد . وقتی که این قابلیت را برای ورود به پنل وردپرس انتخاب می نماید یک کد از طریق ایمیل یا SMS برای کاربر ارسال خواهد می شود که با وارد کردن و تایید آن می‌تواند به داشبورد وبسایت ورود نماید .

این راهکار شاید ساده به نظر برسد اما تاثیر خیلی زیادی در بالا بردن امنیت وردپرس خواهد داشت.

بالا بردن امنیت وردپرس

گواهی‌نامه SSL :

گواهی‌نامه SSL که در واقع مخفف عبارت Secure Socket Layer می باشد یک پروتکل امنیتی است.که با در بر گرفتن از این پروتکل می‌توانید در حین انتقال داده بین سایت خود و کاربران، ارتباطی ایمن برقرار نماید .

این پروتکل قادر می باشد که تمامی اطلاعات در حال جابجایی را رمزگذاری نماید که این امر احتمال فاش شدن اطلاعات را به صفر خواهد رساند. برای مثال اگر وبسایت شما یک درگاه پرداخت آنلاین داشته باشد، وجود این پروتکل باعث خواهد شد تا اطلاعات کارت‌های کاربران و رمزهای آن‌ها در امان باشد .

برای استفاده از این گواهی‌نامه باید آن را از سرویس‌ دهنده‌های معتبر تهیه نموده و بر روی وبسایت خود نصب نماید تا در حفظ امنیت وردپرس به شما کمک نماید .

برای اینکه بتوانید گواهینامه SSL خود را راحت‌تر در وبسایت وردپرسی تایید کنید و ثبت نمایید می‌توانید از افزونه Really Simple SSL کمک بگیرید.

افزایش امنیت سایت وردپرسی

لینک ورودی را تغییر دهید:

یکی از نقاط ضعف وردپرس که امنیت آن را در معرض خطر قرار می دهند ، صفحه لاگین یا ورود آن می باشد . بعد از ساخت وبسایت خود توسط این CMS یک صفحه ورود در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید به داشبورد خود دسترسی پیدا نماید .

متاسفانه لینک این صفحه برای تمامی وبسایت‌ها یکی می باشد با این تفاوت که دامین وبسایت مورد نظر متفاوت می باشد و در انتها یک wp-admin اضافه شده و با آن به پیشخوان وردپرس انتقال داده می شویم.

این امر باعث می شود که صفحه ورود شما قابل حدس و نفوذ باشد و افراد سودجو بتوانند به راحتی به آن دسترسی پیدا نمایند. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که لینک صفحه لاگین را برای بالا بردن امنیت وردپرس تغییر دهید.

برای حفظ امنیت در ورود به سایت حتما باید آدرس ورود به پیشخوان را تغییر دهید. برای این منظور بهتر است از افزونه‌ای مانند Rename wp-login.php استفاده کنید.

بالا بردن امنیت وردپرس

تهیه بک‌آپ بصورت مستمر:

بک آپ گرفتن از اطلاعات یک راه ایمن برای حفط اطلاعات می باشد که ما همیشه و تقریبا در اکثر مطالب پیشنهاد ما به شما این است. چه یک وبسایت وردپرسی داشته باشید یا حتی اطلاعات موجود بر روی سیستم شخصی خود، بک آپ گرفتن منظم از اطلاعات باعث می‌شود احتمال از دست رفتن اطلاعات کاهش پیدا می نماید .

این نکته را در بالا بردن امنیت وردپرس فراموش نکنید که شما نمی‌توانید زمان دقیق یک حمله به وبسایت خود را حدس بزنید یا برای آن برنامه ریزی نماید .

همین موضوع یک دلیل محکم برای این می باشد که از اطلاعات موجود در دیتابیس خود، تنظیمات، محتوا، قالب‌ها و پلاگین‌ها در بازه‌ی زمانی مشخص داشته باشید. برای ذخیره این اطلاعات می‌توانید به سراغ فضاهای ابری مثل GoogleDrive و DropBox بروید.

افزایش امنیت سایت وردپرسی

تعداد لاگین‌ها را محدود نماید :

از دیگر استراتژی‌ها برای حفظ امنیت وردپرس این می باشد که تعداد لاگین‌های غیرمجاز توسط یک کاربر را محدود نماید . به این معنی می باشد که یک کاربر بیش از چندبار اشتباه وارد کردن اطلاعات برای ورود، بلاک می‌شود. برای این کار پلاگین‌های بسیاری برای وردپرس طراحی و ساخته شده اند.

این امر به حفظ امنیت وردپرس و عدم ورود هکرها به وبسایت شما جلوگیری می نماید و راه ساده‌ای برای جلوگیری از رخنه می باشد . در واقع نام این اتفاق حملات Brute force است که باید اطلاعات خود را در این زمینه تقویت نمود.

جهت جلوگیری از حملات Brute force لازم می باشد که مطالب بیشتری را بدانید و عملیاتی را برای بهبود وضعیت آن انجام دهید. پیشنهاد می نماید حتما مقاله مقابله با حملات brute force را مطالعه نماید.

از پروتکل انتقال ایمن استفاده کنید:

اینکه از چه راهی فایل‌ها و اطلاعات را در وبسایت وردپرسی خود آپلود می‌کنید مسئله بسیار مهمی می باشد . همچنین اینکه راه ایمن را انتخاب نماید مسئله مهم‌تری می باشد . انتقال فایل‌ها عموما با استفاده از پروتکل FTP که مخفف عبارت File Transfer Protocol می باشد ، مورد استفاده خواهد گرفت .اما برای اینکه این انتقال داده ایمن‌تر باشد بهتر است که از پروتکل SFTP استفاده نماید.

S موجود در واقع به کلمه SECURE بر می گردد که منظور پروتکل ایمن برای آپلود اطلاعات می باشد . برای استفاده از این پروتکل از سرویس هاستینگ خود درخواست نماید تا این امکان را برای شما فراهم نماید .

از پسوردهای ساده استفاده نکنید:

معمولی‌ترین اقدامی که برای بالا بردن امنیت وردپرس می‌توانید استفاده نماید این می باشد که پسورد وبسایت خود را ساده انتخاب نماید . پسورد در حقیقت مقدماتی‌ترین لایه حفاظتی از تمامی فعالیت‌های آنلاین می باشد . البته اینکه بتوانید پسورد مناسبی انتخاب نماید کار آسانی نمی باشد.احتمال اینکه پسوردهایی با ساختار ساده، زودتر فاش شوند بسیار بالا می باشد. انتخاب پسوردهای پیچیده، امکان رمزگشایی آن را توسط هکرها کاهش می دهد.

مانیتورینگ:

اینکه پسورد قوی انتخاب نمایم ، از پروتکل‌های ایمن استفاده نماید و… این تمام ماجرا نمی باشد. شما باید نظارت کامل و همیشگی بر وبسایت خود داشته باشید . همچنین باید انتقال‌ها و بارگذاری‌هایی که در وبسایت انجام می‌شوند را ردیابی نماید .

این قضیه کمک می نماید تا فعالیت‌های مشکوک و دسترسی‌های غیر قانونی را تشخیص دهید و برای بلاک کردن آن‌ها اقدام نماید. برای این نظارت و ردیابی خوشبختانه پلاگین‌هایی موجود می باشد که کار را ساده‌تر می باشد. این افزونه‌ها می‌توانند تمامی فعالیت‌ها را به صورت گزارش به شما تحویل دهند و در صورت مشاهده یک فعالیت مشکوک از طریق ایمیل به شما اخطار دهند.

حفظ امنیت وردپرس:

مسئله امنیت را همیشه جدی بگیرید و هرگز از آن غافل نشوید زیرا تمام زحمات شما امکان دارد یه شبه به باد رود و این موضوع بسیار ناراحت کننده بوده و شما را دچار ضرر و زیان می نماید. برای بالا بردن امنیت وردپرس راهکارهای اصولی متعددی وجود خواهد داشت که ما در این مقاله هشت مورد را برایتان بیان کردیم . در حقیقت این هشت مورد از اصلی ترین و موثرترین و مهم‌ترین گزنیه می باشد که اگر رعایت شوند، با هیچ گونه مشکلی مواجه نمی شوید.

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس