۱۵ بهمن , ۱۳۹۸

نکات طراحی سایت برای سئو

یکی از مسائل مهم و کاربردی که طراحان سایت باید آن را در برنامه ریزی های خود لحاظ کنند، طراحی سایت برای سئو می باشد. وقتی سعی می کنید عملکرد سایتتان را بهبود ببخشید، باید موضوعات مختلفی را به صورت همزمان در نظر بگیرید. وقتی شما می خواهید عملکرد سایتتان را در SERP ها بهبود ببخشید، لزوما باید به غیر از سئو به عوامل پر اهمیت دیگر هم توجه کنید. به طور معمول در بازاریابی دیجیتال و حتی فیزیکی، حواسمان را معطوف به یک یا دو المان می کنیم و از عوامل دیگر غفلت می کنیم. در حالی که همه عوامل در جای خود مهم و قابل اعتنا هستند.

همانطور که گفتیم یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار طراحی سایت است. شما باید سایت خود را به خوبی طراحی کنید. در غیر این صورت تمام اعتباری که ایجاد کرده بودید در خطر قرار میگیرد.

طراحی سایت برای سئو و روش های آن

اگرچه بسیاری از کاربران اطلاعی ندارند، اما سئو و طراحی سایت باهم ارتباط نزدیکی دارند.

دو مبحث طراحی سایت و سئو، که هر دو زیر مجموعه طراحی سایت برای سئو می شوند، و آنقدر بهم مرتبط هستند که اگر به طرز صحیحی اجرا شوند، کاربران سایتتان به هیچ وجه متوجه پیچیدگی های سایت نمی شوند.

با استفاده از روش هایی می توان سئو و طراحی سایت را با هم ترکیب کرد و به گونه ای عمل کرد که این دو با هم اجرا شوند. در این مقاله از کمک وردپرس به عنوان پشتیبانی سایت و پشتیبانی وردپرس قصد داریم ۵ روش را که می توان طراحی سایت و سئو را با هم ترکیب و اجرا کرد را با شما در میان بگذاریم ، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

۱- طراحی سایت برای سئو، با مطالعه ساده

اگر قصد دارید سئو سایت خود را بهبود ببخشید، مطابق چیزی که قبلا هم گفتیم باید انرژی زیادی برای تولید محتوای اصولی و بهینه بگذارید. احتمالا بسیاری از کاربران نمی دانند که طراحی سایت برای سئو چگونه می تواند روی تولید محتوا و یا ارائه محتوای شما بگذارد. اما تصور کنید شما کاربری هستید که وارد یک سایت طراحی شده با سئو ضعیف شده اید؛ آیا می توانید به راحتی از محتوای پست شده استفاده کنید؟

مثلا صفحاتی که دارای هایپرلینک های فراوانی هستند که کاربردشان مشخص نیست و باعث می شوند که مطالعه محتوا برای کاربر سخت شود. در نتیجه تمام زحماتی که برای جذب کاربر به سمت سایت خود کشیده اید به باد می رود. و به احتمال زیاد کاربر خود را از دست می دهید.

گاهی هم اتفاق می افتد که شما یک سایت دارید و به دلیل طراحی نامناسب اصلا خواندن متن آن ممکن نیست. اگر برایتان سوال پیش آمده که چطور همچین اتفاقی می افتد باید گفت که فرض کنید از یک رنگ روشن روی پس زمینه سفید استفاده شده و یا اگر یک رنگ تیره روی پس زمینه مشکی داشته باشید باعث ناخوانا شدن متن می شود. مثلا در اواخر دهه ۱۹۹۰ از این مدل طراحی ها استفاده زیادی می شد.

البته مشکلات مربوط به طراحی همیشه مرتبط با رنگ نیست، مثلا ممکن است متن خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد و یا خط مورد استفاه قرار گرفته خط ناخوانایی باشد.

طراحی سایت برای بعضی از وبسایت ها به گونه است که برای موبایل ریسپانسیو نیست، پس احتمالا خواندن متن های اینگونه سایت ها در موبایل یا حتی دسکتاپ باعث می شود مخاطبین سایت از دست برود.

خودتان را نگران این موضوعات نکنید زیرا طرحان سایت به خوبی می دانند که چگونه سایت ها را طراحی کنند تا مخاطب راحت تر بتواند محتوا را درک کند و شما بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید.

طول خط ها، فضای سفید و المان های اضافی مثل تصاویر می توانند روی توجه افراد مختلف روی سایت تاثیر گذار باشد. علاوه بر همه این ها در هنگام طراحی باید افرادی که دچار معلولیت هستند را هم در نظر بگیرید که بتوانند از سایت شما استفاده کنند.

۲- سرعت سایت

آیا دلیل کند شدن سایتتان را می دانید؟ امکان دارد طراحی سایت برای سئو شما مشکل داشته باشد و باعث کاهش سرعت سایت وردپرسی شما شده باشد. یکی از مهم ترین ابعاد سئو فنی، سرعت وب سایت است. اگر رتبه سایت شما پایین است و دلیلش را نمی دانید، حتما نگاهی به سرعت سایتتان بیاندازید زیرا ممکن است سایت شما کند باشد که باعث شده است افراد از سایت شما فراری شوند.

طراحی سایت برای سئو

همیشه به یاد داشته باشید که سرعت صفحه یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت به حساب می آید، بنابراین شما باید تلاش تان را بکنید تا با بهینه کردن تصاویر خود، حذف کردن افزونه های غیر ضروری، ایجاد کردن Caching در مرورگر و … سرعت سایت خود را بهبود ببخشید.

شاید در حال حاضر فکر می کنید که سرعت سایت شما به اندازه کافی بالا است، اما شاید هنوز نمی دانید که افراد برای سایت شما چقدر حاضر هستند صبر کنند. در ایده آل ترین حالت سایت شما باید در دو ثانیه آپلود شود. وقتی بارگذاری سایت بیشتر از ۳ ثانیه طول می کشد احتمالا نصف کاربران آن را ترک می کنند. علی الخصوص سرعت سایت در دستگاه موبایل اهمیت زیادی دارد، چون افرادی که از موبایل استفاده می کنند به طور معمول صبر کمتری دارند.

سرعت سایت علاوه بر اهمیتی که برای کاربران دارد، اهمیت ویژه ای هم برای گوگل دارد، زیرا در توانایی گوگل برای اسکن سایت شما هم موثر است. مثلا اگر سرعت سایت به گونه ای باشد که گوگل صفحات کمتری را بررسی و ایندکس کند، نتیجه این می شود که تعداد مناسبی از صفحات شما ایندکس نمی شود. وقتی این اتفاق می افتد صفحات شما رتبه خوبی نمی گیرد، علاوه بر این تضمین امنیت سایت از طریق https هم اهمیت زیادی دارد.

۳- سازگاری سایت با تلفن همراه

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم این روز ها اهمیت زیادی دارد که سایت ها برای موبایل ریسپانسیو باشند، و هرکس که اطلاعات محدودی هم در زمینه طراحی سایت برای سئو داشته باشد، به این موضوع واقف است. اگر تا حالا سایتتان را برای دستگاه های موبایل ریسپانسیو نکرده اید باید بگوییم که متاسفانه چند سالی از قافله عقب هستید.

در سال ۲۰۱۵ توسط گوگل اعلام شد که یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت ها سازگاری سایت ها با موبایل است. اگر می خواهید بدانید سازگاری با موبایل تا چه اندازه برای گوگل مهم است کافی است تا بدانید که گوگل در سال ۲۰۱۷ ایندکس mobile-first را معرفی کرد. در چند سال اخیر تعداد افرادی که از دستگاه های کامپیوتر برای جستجو استفاده می کنند کاهش یافته و بر تعداد افرادی که از دستگاه های کوچک موبایل شان برای جستجو استفاده می کنند افزوده شده است.

بیشتر از نصف ترافیک سایت شما از همین دستگاه های موبایل ایجاد می شود که این به این معنی است که، نصف بیشتر مخاطبین شما از تلفن های همراه خود برای جستجو استفاده می کنند. با توجه به این موضوع اگر سایت شما مناسب با موبایل طراحی نشده باشد، شما نیمی از کاربران خود را به راحتی از دست خواهید داد. که این می تواند یک فاجعه برای شما به حساب بیاید. پس طراحی سایت برای سئو از اهمیت بالایی برخوردار است.

۴- نقشه سایت

یکی از عوامل مهم و ضروری نقشه سایت است که می تواند تاثیر زیادی در بررسی و ایندکس کردن سایت شما توسط موتور های جستجو داشته باشد. و اگر نقشه سایت شما در شرایط درستی قرار بگیرد موتور های جستجویی مثل گوگل راحت تر می توانند سایت شما را بررسی کنند. نقشه سایت باعث می شود که موتور های جستجو دسترسی راحت تری به صفحات سایت شما و در نتیجه محتوا های شما داشته باشند. به وسیله این موضوع می توانید به موتور های جستجو بگویید که کدام صفحات در سایت شما اهمیت بسیار زیادی دارند.

این موضوع اهمیت زیادی برای سایت های بزرگ و همچنین سایت هایی که جدید هستند و لینک خارجی ای ندارند، دارد. علاوه بر این موارد و مزایایی که موتور های جستجو برای موتورهای جستجو دارند نباید از مزایای آن برای کاربران غافل شد. نقشه سایت باعث می شود تا کاربران گشت و گذار بهتری در سایت داشته باشند و اگر یک کاربر جدید به سایت شما مراجعه کرد، بتواند با مراجعه به نقشه سایت به راحتی در سایت جا به جا شود.

نقشه سایت شامل متادیتاهای مهم در رابطه با صفحه های سایت شما است و باعث می شود که بتوانید رتبه بهتری کسب کنید.

۵- به دست آوردن اعتماد کاربر

اینکه بفهمید مردم چقدر به سایت شما اعتماد دارند کار ساده ای نیست، اما همواره باید برای جلب اعتماد کاربران نسبت به سایت خود تلاش کنید زیرا یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت به حساب می آید. شکی در این زمینه وجود ندارد که کاربران خیلی سریع نظر خود را راجع به سایت شما مشخص می کنند و بعد از آن تغییر نظراتشان کار چندان ساده ای نیست و به سختی می توان نظرشان را تغییر داد.

باید سایتی طراحی کنید که مرتبط و دقیق باشد، گشت و گذار در آن راحت باشد و بتوان خیلی راحت اطلاعات را از آن به دست آورد زیرا به طور معمول ما فکر می کنیم سایتی که این ویژگی ها را داشته باشد قابل اعتماد تر است. مثلا خود شما اگر وارد یک سایت با ظاهری قدیمی و از مد افتاده شوید چه احساسی خواهید داشت؟ آیا احتمال اینکه با نظری منفی سایت را ترک کنید وجود نخواهد داشت؟ و اگر کاربران یکبار یک سایت را به این دلیل ترک کنند احتمال برگشتن به آن سایت چندان زیاد نخواهد بود.

حتی امکان دارد محصولتان کاملا مورد نیاز کاربر باشد ولی به دلایل بالا کاربر از محصولتان استفاده نکند. بنابراین یک وب سایت نادرست باعث می شود که کسب و کار شما ضعیف یا غیر قابل اعتماد به نظر بیاید.

کلام آخر

با توجه به موضوعات مطرح شده فهمیدیم که طراحی وردپرس با ترکیب سئو می تواند تاثیر خوب و به سزایی در طراحی سایت شما داشته باشد. پس سعی کنید در طراحی سایت برای سئو این نکات را مد نظر قرار دهید، تا بتوانید رتبه بهتری را به دست آورید.

به پایان یکی دیگر از مقالات کمک وردپرس رسیدیم، امیدواریم بتوانید از این مقاله نهایت استفاده را بکنید، خوشحال می شویم ما را در قسمت نظرات همراهی کنید.

موفق و پیروز باشید.

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس