۸ خرداد , ۱۳۹۸

فروشگاه‌ساز چیست؟ دو نوع مختلف فروشگاه‌سازها را بشناسید!

در این مقاله از سری مقالات کمک وردپرس میخواهیم به تعریف فروشگاه سازها بپردازیم با ما همراه باشید..

فروشگاه ساز :

در گذشته چیزی حدود ده سال قبل اگر در ذهن شما این بود که یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی نماید،کارتان خیلی سخت بود چرا که ابزاری به نام فروشگاه ساز دراختیار شما نبود از همین رو خودتان باید از اول همه چیز را می ساختین ، کاری با هزنیه و زمانی زیادی همراه بود، اما امروزه این شرایط خیلی تغییر کرده است

با وجود فروشگاه ساز شما می توانید خیلی سریع و آسان یک فروشگاه اینترنتی بسازید، و تمام امکانت لازم برای شما را فراهم می نماید به این صورت تمام فکر ذهن شما این می شود که محصولات را به فروشگاه وارد نماید و برای جذب مشتری بیشتر تلاش نماید

چیزی وجود دارد هنوز منبع مناسبی در زمینه فروشگاه سازها و انتخاب آنها نمیباشد، ما تصمیم گرفتیم خودمان دست به کار شویم و هرچه که در زمینه می دانیم را در اختیار شما قرار دهیم در مقالات ارائه داده شده شما قرار است درباره فروشگاه سازهای مختلف و نحوه انتخاب بهترین آنها بخوانید.

ما می خواهیم تمامی مطالب مهم و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانیم به شما در مسیرتان به سوی یک کسب و کار آنلاین موفق کمک فراوانی داشته باشیم .

فروشگاه ساز چیست ؟

فروشگاه ساز دقیقاً چیست و چه کاربری دارد؟

وقتی که شما می خواهید یک فروشگاه اینترنتی را بسازید و آن را پشتیبانی کنید ، مطئنن به سیستمی نیاز دارید که فروشگاه اینترنتی شما را مدیریت نماید ، سیستمی باشد که از طریق آن بتوانید محصولات فروشگاه خود را وارد نمیاد، موجودی انبار خود را معین کنید، کوپن‌های تخفیف تعریف کنید، کار سفارش گیری را انجام دهید و در یک کلام، همه‌چیز را به هم وصل کنید.

در واقع اینجاست که مفهومی به اسم فروشگاه‌ ساز مهیا می شود. سیستم‌هایی که دقیقاً با هدف ساخت فروشگاه اینترنتی ساخته شده‌اند و قرار است تمام آنچه فروشگاه اینترنتی شما لازم دارد را در اختیارتان بگذارند. به لطف این فروشگاه‌سازها شما به راحتی می‌توانید یک فروشگاه کامل و مهیا برای خودتان بسازید و به سرعت وارد بازار رقابت آنلاین شوید

در حقیقت مشکل آنجاس که این فروشگاه‌سازها کم نمیباشند زمانی که شما تصمیم می‌گیرید یک فروشگاه‌ ساز انتخاب نماید میفهمید که تعداد زیادی انتخاب مختلف پیش روی شما می باشد.
سیستم‌هایی که هر کدام مزایا و معایبی متفاوتی نسبت به دیگران دارند.

از دیگر مشکلاتی که می توان به آن اشاره نمود این می باشد که هیچ اطلاعات کامل و دقیقی در خصوص این فروشگاه ها وجود ندارد به این دلیل ما این تصمیم را گرفته ایم که یک بخش آموزشی و عالی ترین و کاربردی آنها را تحلیل و بررسی نماییم، به این امید شما در تصمیم گیری راحتر باشید

اما قبل از شروع هر کاری اجازه دهید دو نوع کلی سیستم‌های فروشگاه‌ساز را با هم بررسی و تحلیل کنیم و تفاوت‌های آنها را بشناسیم

دو نوع مختلف فروشگاه‌سازها :

در واقع سیستم‌های فروشگاه‌ساز به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند تعدادی از این فروشگاه‌ها هستند که به صورت کد باز در اختیار تمامی کاربران قرار خواهد گرفت، و دسته دیگری از آنها هم به صورت اشتراکی در ادامه هر دو دسته را به صورت کامل‌تر مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم .

فروشگاه‌سازهای کد باز:

در حقیقت این فروشگاه سیستم های هستند که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و به دلیل اینکه کد آنها قابل دسترسی است، از هر نظر قابل ویرایش هستند.

فروشگاه سازهای کد باز بر روی هاست خود شما سوار می‌شوند، و استفاده از این فروشگاه ها باید همراه با تخصص باشد. حالا این مهارت می‌تواند با مطالعه آموزش‌های مختلف توسط خود شما به دست بیاید یا آنکه از شخص دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

این سوال پیش می آید که درآمد این فروشگاه‌ سازها از کجا فراهم می شود ؟

ساده می باشد زمانی که شما از یک فروشگاه ساز کد باز استفاده می‌کنید مطمئنن به امکانات مختلفی نیاز پیدا خواهید کرد. اولین چیزی که برای استفاده از این فروشگاه‌ سازها لازم است، خریدن یک قالب مناسب است.

پس از آن شما نیاز دارید این سیستم را به درگاه پرداخت یکی از بانک‌های ایرانی مجهز کنید و بنابراین نیاز به یک افزونه در این زمینه خواهید داشت. در واقع هر امکان بیشتری که قرار است به سیستم خود اضافه کنید به احتمال زیاد برایتان هزینه بر خواهند بود.

همینطور باید دقت کنید که هنگام استفاده از این سیستم‌ها لازم نیست فردی در حل مشکلات به شما کمک نماید، مگر اینکه کسی را استخدام کنید که برایتان کارهای سایت را انجام دهد. ما این را می گویم که از سازنده این سیستم‌ها انتظاری داشته باشید. بلکه باید شخصی را داشته باشید که در زمینه استفاده و توسعه آنها مهارت داشته باشید، یا آنکه خودتان شروع به یادگیری کنید.

چند فروشگاه‌ ساز‌های کد باز مطرحی که در ایران استفاده می‌شوند:

تا این جا با مفهوم کلی فروشگاه ساز ها آشنا شده ایم ، بگذارید ببینیم که شما به عنوان یک ایرانی چه انتخاب‌‌هایی دارید.

دقت کنید که همه ی فروشگاه ‌سازهای کد بازی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند در واقع این فروشگاه سازها ترجمه سیستم‌های خارجی می باشند. سیستم‌هایی که توانسته‌اند در دنیا از مقبولیت خوبی برخوردار باشند، و بنابراین ایرانی‌های عزیز هم دست به کار شده‌اند و آنها را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند.

در ادامه این مقاله به معرفی فروشگاه ساز ها می پردازیم :

فروشگاه ساز چیست ؟ انواع مختلف فروشگاه سازها .

فروشگاه‌ساز ووکامرس:

این فروشگاه‌ساز یک افزونه برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس میباشد. در واقع وردپرس یک سیستم وبلاگی میباشد که به کمک افزونه ووکامرس، قابلیت‌های فروشگاهی نیز به آن اضافه می‌شوند

فروشگاه‌ساز جوملا :

در واقع همان ووکامرس، این فروشگاه‌ساز نیز بر روی سیستم مدیریت محتوای جوملا سوار می‌شود و قابلیت فروشگاهی را به آن اضافه می کند.

فروشگاه‌ساز پرستاشاپ
فروشگاه‌ساز اپن کارت
فروشگاه‌ساز مجنتو
فروشگاه‌ساز دروپال

این موارد از محبوبترین فروشگاه سازه ها می باشند که در ایران مورد استفاده قرار گرفته اند، ما در این مقالات قرار است نگاهی ویژه ای به همه آنها داشته باشیم
فروشگاه سازهای اشتراکی (SaaS) تمامی این سیستم‌ها بر اساس اشتراک فعالیت دارند. بدین معنا می باشد که شما در قبال دریافت سیستم و خدمات آن یک هزینه سالیانه به این سیستم‌ها پرداخت می نماید.

به این سیستم‌ها اصطلاحاً SaaS یا همان Software as a Service گفته می‌شود:

وقتی شما یک سیستم اشتراکی را موارد استفاده قرار می دهید سایت شما بر روی هاست این سرویس قرار می‌گیرد و کلیه خدمات لازم نیز از طرف شرکت ارائه دهنده فروشگاه ساز به شما داده خواهد شد.

این صحیح می باشد که بهرگیری از تمامی این خدمات به صورت رایگان می باشد ، اما در عوض هزینه‌های جانبی همچون خرید قالب، افزونه، استخدام طراح سایت، اجاره هاست و … هم ندارند. به علاوه، راه‌اندازی فروشگاه و یادگیری کار با سیستم آنها نیز به مراتب خیلی آسان تراز سیستم‌های کد باز است

این نکته را باید دقت کنید که با گرفتن یک سیستم فروشگاه‌ساز اشتراکی، شما همیشه خیالتان راحت است که یک تیم پشتیبانی وجود دارد که به سوالات و مشکلات شما پاسخ دهد. علاوه بر اینکه ، ویرایش و توسعه سایت بسیار آسان تر میباشد

در واقع این فکر نکینید که منظورمان این است که این سیستم‌ها حتما بهتر میباشند و شما فقط با گل و بلبل طرفید. در حقیقت اصل حرفمان این می باشد که برای افراد تازه کار و کسانی که چندان سر از مباحث طراحی سایت در نمی‌آورند، این فروشگاه‌سازها مطمئنن انتخاب بهتری میباشند.

اما اگر قصد امکانات واقعاً به خصوصی به فروشگاه خود را داشته باشید، کمی دست شما بسته خواهد بود و باید با شرکت ارائه‌دهنده فروشگاه‌ساز به توافق برسید.

اشاره به فروشگاه‌ساز‌های اشتراکی مطرحی که در ایران عرضه می‌شوند:

در جهان تعداد زیادی فروشگاه سازه ی اشتراکی وجود دارند. در واقع از اصلی ترین آنها بتوان به شاپیفای و بیگ کامرس اشاره می شود. این در حالی می باشد که متاسفانه هیچ یک از اینها به ایران خدمات نمی دهند با این وجود در چند سال اخیر ما شاهد فروشگاه‌سازهای ایرانی مختلفی بوده‌ایم که به صورت اشتراکی کار می‌کنند

از معروفترین این فروشگاه‌سازها موارد زیر هستند:

فروشگاه ساز پرتال
فروشگاه‌ساز شاپفا
فروشگاه‌ساز سبد خرید
فروشگاه‌ساز بیدک
فروشگاه‌ساز سازیتو
فروشگاه‌ساز کاموا

ما در این مقاله به تحلیل و بررسی کامل این فروشگاه‌سازها خواهیم پرداخت و از هر نظر آنها را تحلیل خواهیم کرد. البته قول می‌دهم اینکار را بدون داشتن هیچگونه ارق ملی انجام دهیم.باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کلیه این فروشگاه ساز ها ایرانی بوده در راستایی پیشرفت ایرانی از برگرفته شده است

کدام یک از این دو نوع سیستم را انتخاب کنم؟

ما دراین مقاله تفاوت‌های عمده دو نوع سیستم فروشگاه‌ساز کد باز و اشتراکی وردپرس را بررسی و تحلیل کرده ایم و تلاش ما این بوده که مزایای هر یک را برای شما شفاف نمایم . اما اگر هنوز هم در مورد آنها شک دارید، باید بگوییم که انتخاب نوع سیستم، کاملاً بستگی به سطح توانایی و خواسته‌های شما دارد.

همانطور که گفتیم، فروشگاه‌ سازهای اشتراکی به دلیل سادگی و وجود پشتیبانی، برای افراد تازه‌کار انتخاب بهتری می باشند. اما سیستم‌های فروشگاه کد باز به دلیل اینکه از هر نظر قابل ویرایش هستند، دست شما را برای تغییرات عجیب و غریب باز گذاشته اند.

اگر می خواهید یک جواب صحیح و قطعی داشته باشید، به نظرم بهتر می باشد به جای اینکه بر حسب نوع فروشگاه ساز به انتخاب بپردازید، سیستم‌های مختلف را با هم تحلیل و بررسی نماید و ببینید که کدام ‌یک از آنها با نیازها و خواسته‌های شما همخوانی بیشتری خواهند داشت.

این یعنی درگیر نوع سیستم نشوید و بیشتر به این دقت کنید که آیا سیستم مورد نظر، می‌تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد یا نه؟ قسمت های بعدی مطمئنن به شما کمک بیشتری مینماید

در بخش دیگر مقالات کمک وردپرس می خواهیم نگاهی به نیازها و خواسته‌های شما از یک فروشگاه‌ساز داشته باشیم و معیارهایی را مشخص کنیم که باید بر اساس آنها یک سیستم فروشگاه‌ساز خوب را انتخاب کنید. پس از آن نیز، به بررسی فروشگاه‌ سازها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت ، پس ما را همراهی کنید….

مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس