3 شهریور , 1399

تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در چیست؟

اگر با اساتید حوزه توسعه نرم افزار هم صحبت شده باشید قطعا شنیده اید که برخی از آن ها معقدند که «کدنویسی با برنامه نویسی تفاوت دارد» ؛ و صرفا به این خاطر که شما قادر به کدنویسی هستید، نمی توان گفت که شما برنامه نویس هم هستید. حال این به چه معناست؟ احتمالا شما هم در طول سالیان در ذهن خود اینگونه ثبت کرده اید که این دو معنی یکسانی دارند و می توان این دو را به جای هم به کار برد. اما بهتر است از حالا به بعد بدانید که این دو واژه معنای یکسانی ندارند. اما سوالی که برای همه پیش می آید این است که تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در چیست؟

تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در چیست؟

اگر بخواهیم به اختصار تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی را شرح دهیم، باید اینگونه گفت که کدنویسی به مهارت درک سینتکس و ساختار یک زبان برنامه نویسی گفته می شود، این درحالی که است که برنامه نویسی، یک مهارت برای تبدیل دانش با یک ایده به یک زبان برنامه نویسی برای حل مساله است. ما در تیم کمک وردپرس به عنوان پشتیبان سایت و پشتیبان وردپرس قصد داریم، در این مقاله به صورت مفصل در رابطه با تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی بحث کنیم. پس با ما همراه باشید.

تعریف کد نویسی

تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی

برای آنکه کامپیوتر زبان ما را بفهمد نیاز به استفاده از زبانی داریم که برای کامپیوتر قابل درک باشد. زبان قابل درک کامپیوتر کد ماشینی است که از قضا درک آن برای انسان بسیار سخت و دشوار است. بنابراین یک راه ساده تر برای تعامل انسان با کامپیوتر ابداع شده است که به آن زبان برنامه نویسی گفته می شود. اکثر زبان های برنامه نویسی شباهت هایی با هم دارند که در زیر آورده ایم :

  • قوانین و سینتکس که در حین نوشتن کد باید از آن ها پیروی کرد
  • کامپایلر که کد نوشته شده توسط شما را به کد ماشینی قابل درک برای کامپیوتر تبدیل می کند
  • کامپیوتر کد را اجرا کرده و نتیجه را نشان می دهد

برای نوشتن کد های مدنظر خود، از زبان های برنامه نویسی بسیاری می توان استفاده کرد. کدنویسی پروسه استفاده کردن از یک زبان برنامه نویسی برای به دست آوردن نتیجه ای است که توسعه دهنده مدنظر دارد. هر خط از کد برای کامپیوتر مشخص می کند که چه کاری باید انجام دهد. همچنین به یک مستند با چند خط کد هم اسکریپت گفته می شود. اسکریپت ها تنها وقتی می توانند نتیجه دلخواه شما را نشان دهند که کامپایل و اجرا شده باشند. بنابراین باید اسکریپت تان را به یک برنامه تبدیل کنید.

کامپایل و یا کامپایلینگ چیست؟

به روند تبدیل کد شما به کد ماشینی که برای کامپیوتر قابل درک باشد، کامپایلینگ گفته می شود. به هر اپلیکیشن، بازی و یا یک وبسایت، برنامه گفته می شود. به صورت خلاصه، کدنویسی به نوشتن چند خط کد برای ساختن نرم افزار گفته می شود.

تعریف برنامه نویسی

تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی

درست است که کدنویسی قسمت بزرگی از چرخه توسعه نرم افزار می باشد، اما تنها بخش ضروری آن نیست. برای ساخت یک برنامه و یا اپلیکیشن باید چند قدم ضروری و اساسی بردارید. این قدم ها شامل برنامه ریزی، طراحی، تستینگ، توسعه و همچنین نگهداری و پشتیبانی می باشد.

پس برنامه نویسی کار گسترده تری است و نه فقط با کدنویسی درگیر است، بلکه وابسته با سایر مهارت ها از جمله تحلیل و پیاده سازی الگوریتم ها، درک ساختمان داده ها و حل مسائل نیز درگیر است. برنامه نویسی یک دانش ضروری برای نوشتن کد است. بنابراین شما باید با ساختار یک برنامه آشنایی کاملی داشته باشید.

ویژگی های برنامه نویسی و کدنویسی

حال قصد داریم در ادامه تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در این قسمت به بررسی ویژگی های برنامه نویسی و کدنویسی بپردازیم.

۱- محدوده (Scope)

در واقع می توان کد نویسی را زیرمجموعه برنامه نویسی دانست. در کدنویسی شما مجموعه ای از ساختار ها را با یک زبان قابل درک برای کامپیوتر تبدیل می کنید. قبل از شروع به کدنویسی، باید ساختار و طرح کلی برنامه ای که قصد نوشتنش را دارید را درک کنید. نمونه کد هایی که به طور معمول کدنویس ها از آن استفاده می کنند از جهت منطقی به آن ها کمک می کند. البته این یک روش کاملا غیر رسمی برای توسعه برنامه و اپلیکیشن به حساب می آید و سینتکس و قوانین هیچ کدام از زبان های برنامه نویسی را دنبال نمی کند.

این در حالی است که برنامه نویسی scope محدوده گسترده تری دارد و شما در آن نیاز های تان را تعریف می کنید؛ کد و منطق را می نویسید، تست می کنید و برنامه ای قابل اجرا و استاندارد می سازید.

۲- مهارت

کدنویس ها به طور معمول از ساختار ها و نیازمندی ها برای نوشتن کد استفاده می کنند. فرد کدنویس باید سینتکس یک زبان برنامه نویسی را بلد باشد. فرد برنامه نویس به سال ها تجربه و تخصص کافی نیاز دارد تا تجربه کافی در زمینه کسب دانش و مهارت هایی که برای تعریف منطق، تحلیل، طراحی و توسعه برنامه های پیجیده لازم است را به دست بیاورد. برنامه نویس ها به طور معمول از قدرت تخیل و مهارت های تحلیلی شان برای حل کردن مسائل موجود استفاده می کنند. یک برنامه نویس باید این توانایی را داشته باشد تا به توسعه ساختمان داده ها پرداخته و الگوریتم های پیچیده را حل کند.

برنامه نویس ها به طور معمول باید مشخصات فنی و نیاز هایی را که محصول پایانی باید داشته باشد و همچنین مسائلی را که باید حل کرد را جمع آوری کرده و سپس برای حل کردن آن ها راه حل ارائه می کنند. سپس کدنویس ها از این مشخصات استفاده کرده و شروع به کدنویسی می کنند. اما خود روی مشخصات فنی کاری انجام نمی دهند. علاوه بر این برنامه نویس ها با کامپایلینگ، دیباگ کردن، تستینگ و پیاده سازی کد ها درگیر می شوند.

۳- ابزار ها

اگر روی یکی از زبان های برنامه نویسی تسلط دارید، کافی است یک ویرایشگر ساده مانند NotePad یا Sublime Text تهیه کنید و کدنویسی را شروع کنید. ابزار های توسعه در دسته بندی های متنوعی قرار می گیرند. لینکر ها ، کامپایلر ها ، کد ادیتور ها، دیباگر ها، ابزار های تحلیل عملکرد و …

بعضی از ابزار های محبوب توسعه که به کمک  کدنویس ها می آیند ، بوت استرپ، ATOM و … می باشند. اما چون برنامه نویسی فضای گسترده تری را شامل می شود، برنامه نویس موظف است مفاهیم پیشرفته تری از جمله گیت و Github، ابزارهای دیتابیس، ابزارهای تحلیلی مانند  Apache Spark، ابزارهای ارائه، ابزارهای Cloud را بداند. شاید تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در این قسمت بیشتر به چشم بیاید.

۴- نتیجه گیری در تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی

نتیجه یک قطعه کد در کدنویسی، همان نتیجه دلخواهی است که با دادن یک مجموعه از دستورات و ساختار ها به کامپیوتر انتظار آن را داریم. اما در برنامه نویسی نتیجه می تواند یک اپلیکیشن، یک محصول نرم افزاری یا یک سایت باشد. اصلا بیایید اینگونه برایتان شرح دهیم که اگر برنامه نویسی یک کتاب باشد، کد نویسی تنها یک فصل از آن کتاب را شامل می شود.

۵- تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی در پشتیبانی

هم برنامه نویسی و هم کدنویسی هر دو جامعه گسترده ای را برای پشتیبانی و حل مشکلات در جهت پیشرفت مستمر دارند. Stackoverflow.com، Github، Toptal و SAP Community Network و وبسایت‌ های متعدد دیگری که برای کدنویسان و برنامه نویسان بسیار مفید است. تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی را به درستی دریافتید؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی بپردازیم. اینروزها کدنویسی جزو شغل های بسیار محبوب به حساب می آید. یادگیری کدنویسی چندان سخت نیست و فقط به تمرین و تکرار نیاز دارد.

برنامه نویس باید طرز فکر فنی و مهارت های تحلیلی فوق العاده ای داشته باشد. همه برنامه نویس ها لزوما کدنویس هستند اما برعکس این قضیه همیشه صادق نیست.

به پایان یکی دیگر از مقالات کمک وردپرس رسیدیم، امیدواریم توانسته باشیم تفاوت برنامه‌ نویسی و کدنویسی را به درستی برای شما شرح داده و ماهیت هرکدام را برایتان آشکار سازیم. لطفا نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

موفق و پیروز باشید

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس