11 اسفند , 1398

آموزش رفع خطای صفحه سفید در وردپرس

صفحه سفید مرگ و یا WordPress White Screen of Death (WSoD) به شرایطی گفته می شود که کاربر روی یکی از لینک های شما کلیک کرده و جز صفحه سفید مرگ چیزی دیگری برای نمایش ندارد. خطا صفحه سفید در وردپرس یکی از خطا های متداول و مشهور در وردپرس است، که بیشتر کاربران حداقل یکبار با آن مواجه شده اند. این خطا می تواند به دلایل متنوع زیادی رخ دهد و قسمت های مختلفی از سایت شما را درگیر کند. نگران نباشید و نترسید، اگر راه های برطرف کردن آن را بدانید خیلی راحت می توانید با آن کنار آمده و مشکل را حل کنید، پس با ما همراه باشید.

خطا صفحه سفید در وردپرس

به طور معمول کاربران با دیدن خطا صفحه سفید در وردپرس وحشت می کنند، و متاسفانه عده ای با دیدن این خطا و بدون داشتن اطلاعات سایت را حذف کرده و مجددا آن را نصب می کنند.  متاسفانه تمام زحماتی که برای سایت خود کشیده بودند را به باد می دهند. پس اگر هم اکنون سایتی دارید که با خطا صفحه سفید در وردپرس رو به رو شده است لطفا این کار را نکنید و فقط تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، زیرا در این مقاله از کمک وردپرس به عنوان پشتیبانی سایت و پشتیبانی وردپرس قصد داریم در درجه اول دلایلی که باعث به وجود آمدن این خطا شده است را به شما بگوییم و در درجه دوم به حل این مشکل بپردازیم.

افزونه های نصب شده را بررسی کنید

سعی کنید به یاد بیاورید که آخرین کاری که قبل از اینکه با خطا صفحه سفید در وردپرس مواجه شدید چه بوده است؟، احتمال اینکه جدیدا، یک افزونه را نصب و فعال کرده باشید، یا مثلا به روز رسانی کرده باشید و باعث این مشکل شده باشید وجود دارد. چون به طور معمول افزونه ها رایج ترین علت برای رخ دادن این مشکل هستند. پس اگر جدیدا تغییری در رابطه با یک افزونه داشته اید، اولین اقدامی که باید انجام دهید غیر فعال کردن همان افزونه است. زیرا اگر مشکل از آن افزونه باشد بعد از غیر فعال کردن آن افزونه و بارگیری مجدد سایت، همه چیز به روال عادی خود باز خواهد گشت. بعد از پیدا کردن افزونه مذکور با برنامه نویس افزونه ارتباط بگیرید یا تیکت بگذارید تا برای حل مشکل به شما کمک کند.

با این وجود، پیدا کردن مشکل به این راحتی نیست. مثلا اگر اخیرا هم افزونه ای اضافه نکرده اید، هنوز این احتمال وجود دارد که یکی از افزونه های قدیمی سایتتان ایجاد اشکال کرده است، موضوع مهم اینجاست که بین این تعداد افزونه چگونه باید افزونه مشکل دار را پیدا کرد؟ ، متاسفانه ساده ترین راه حل این است که همه افزونه های سایت را غیر فعال کنید. در این صورت اگر ایراد از افزونه ها نباشد، به محض بارگیری دوباره سایت، متوجه خواهید شد. بعد از آن می توانید دوباره آن ها را فعال کرده و به مرحله بعدی پیدا کردن خطا بروید.

اگر خواستید تمام افزونه های خود را به یکباره غیر فعال کنید، باید به قسمت افزونه ها در داشبورد وردپرس رفته و روی گزینه غیر فعال در منوی کشویی کلیک کرده و همه افزونه ها را به صوت یکجا غیر فعال کنید.

رفع خطای صفحه سفید در وردپرس

اگر نتوانستید به رابط ادمین خود دسترسی پیدا کنید، می توانید به قسمت File Manager هاست خود مراجعه کنید. همه کاری که نیاز است انجام بدهید این است که با استفاده از file manager و وارد کردن اطلاعات کاربری به سایت خود وصل شده و سپس به پوشه wp_content و بعد به پوشه plugins وارد شوید.

رفع خطای صفحه سفید در وردپرس

حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که نام پوشه تان را تغییر دهید، اهمیتی ندارد به چه اسمی، به هر نامی که می خواهید تغییر دهید. به این صورت تمام افزونه ها به یکباره غیر فعال خواهند شد. زیرا وردپرس نمی تواند دیگر آن ها را پیدا کند. و زمانی که خواستید دوباره به حالت قبل برگردد تنها کافیست که دوباره نام آن را به حالت اول برگردانید.

اگر بعد از غیر فعال کردن افزونه ها مشکل سایت شما برطرف شد، باید مطمئن باشید که مشکل یکی از افزونه ها بوده است. حالا باید یکی یکی افزونه ها را فعال کرده و سایت خود را آزمایش کنید، با استفاده از این روش به راحتی می توانید افزونه مخرب را پیدا کنید.

اگر از روش های گفته شده برای پیدا کردن عیب خود استفاده می کنید، می توانید یک پوشه جدید درست کرده و نام آن را plugis بگذارید. با این کار، شما این پوشه را به پلاگین دایرکتوری خود تبدیل کرده اید. حالا باید افزونه ها را یکی یکی از پوشه قبلی به پوشه جدید منتقل کنید تا دوباره فعال شوند. این گونه می توانید به سادگی افزونه مخرب را پیدا کنید و مشکل خطا صفحه سفید در وردپرس را حل کنید. فقط حواستان باشد که وقتی کارتان تمام شد باید همه افزونه های سالم را به پوشه plugins منتقل کنید.

قالب نصب شده را بررسی کنید

همانگونه که افزونه ها می توانستند ایجاد مشکل کنند، قالب ها هم می توانند حاوی کد های مخرب و منسوخ باشند. مثلا امکان دارد یک قالب به نادرستی کد نویسی شده باشد یا باعث شود، عملکرد یک یا چند افزونه به مشکل بربخورد. علاوه بر این امکان دارد یک قالب ناقص را نصب یا به روز رسانی کرده باشید و مسبب خطا صفحه سفید در وردپرس شده باشد. در آخر اگر در فایل theme’s functions.php تغییری ایجاد کرده باشید، امکان دارد باعث ایجاد ارور صفحه سفید در وردپرس شوید.

خوشبختانه پیدا کردن اینکه قالب باعث ایجاد مشکل شده است یا نه به سختی افزونه نیست. همه کاری که باید انجام شود این است که آن را غیر فعال کنید و یک قالب عمومی را فعال کرده و استفاده کنید. اگر هنوز به داشبورد ادمین خود دسترسی دارید، به قسمت Appearance > Themes رفته و این کار را انجام دهید، به همین سادگی یکی از قالب های پیش فرض وردپرس را انتخاب کرده و فعال کنید.

خطا صفحه سفید در وردپرس

اما اگر به داشبورد ادمین خود دسترسی ندارید، می توانید این کار را با FTP هم انجام دهید. پوشه wp_content / themes را باز کرده و نام پوشه کنونی قالب خود را تغییر دهید. مثل همان کاری که برای غیر فعال کردن افزونه ها انجام می دادید.

خطا صفحه سفید در وردپرس

این موضوع باعث می شود که وردپرس قالب شما را غیر فعال کند و به جای آن یک قالب پیش فرض و عمومی را جایگزین کند. حالا می توانید سایت خود را آزمایش کرده و ببینید که آیا مشکل صفحه سفید برطرف شده است یا نه.

اگر به وسیله این موضوع مشکلتان برطرف شد می فهمید که قالب باعث ایجاد خطا صفحه سفید در وردپرس شده بود. حال باید فکر کنید ببینید اخیرا تغییری روی قالب خود ایجاد کرده اید یا نه. اگر تغییری ایجاد کرده اید باید سعی کنید آن را به حالت اولیه برگردانید و نسخه اصلی قالب خود را از دوباره نصب و فعال کنید. اما اگر این کار ها را هم انجام دادید و باز هم مشکلتان حل نشد بهتر است به مستندات رسمی قالبتان مراجعه کنید.

حافظه PHP را بررسی کنید

اگر خطا صفحه سفید در وردپرس گاه به گاه در بعضی از قسمت های سایت شما بروز می کند، امکان دارد به دلیل حافظه سایت شما باشد، بهتر است حافظه خود را بررسی کنید، زیرا احتمالا از حداکثر حافظه خود فراتر رفته اید. این موضوع به طور اختصاصی به حافظه PHP مربوط می شود. محدودیت حافظه به طور معمول روی 64 مگابایت تنظیم شده، که گاهی اوقات کافی نیست. برای برطرف کردن این مشکل، باید حافظه بیشتری به این قسمت اختصاص داده شود. حالا سوالی که پیش می آید این است که چگونه باید حافظه PHP را افزایش داد؟

برای اینکه حافظه PHP سایت خود را افزایش دهید، معمولا نیاز به ویرایش کردن یک فایل در سرور خود دارید. به طور معمول و برای بعضی از میزبان های وب، نام این فایل php.ini است. البته اگر این فایل در سایت شما وجود ندارد، می توانید از طریق (SFTP یا Secure Shell Access (SSH آن را ایجاد کنید. با این وجود اگر این فایل را از قبل داشتید، می توانید آن را ویرایش کنید. با افزایش دادن میزان php.ini این مشکل را حل کنید.

شاید تصمیم دارید میزان حافظه مقدار کمی افزایش پیدا کند و هر دفعه که این فایل را آپدیت می کنید، سایت را آزمایش کنید. اگر بعد از به روز رسانی سایت مشکلات حل شدند و همه قسمت های آن به درستی کار کرد یعنی مشکل شما حل شده است.

با همه این تفاسیر شما فقط قادر خواهید بود تا میزان حافظه را به مقدار خاصی افزایش دهید و نمی توانید از مقدار حداکثر که برای سایت در نظر گرفته شده، فراتر بروید. اگر این اتفاق افتاد و متوجه شدید که افزایش دادن محدودیت حافظه مشکلتان را حل نمی کند. احتمالا باید برنامه فعلی خود را ارتقا دهید. این امکان برای شما وجود دارد که میزبانی وب اشتراکی، برای پشتیبانی از سایت شما کافی نباشد، در این شرایط باید به گزینه های به روز رسانی میزبانی وب خود مراجعه کنید و ببینید که آیا می توانند نیاز های شما را پوشش دهند یا نه.

از سیستم اشکال زدایی وردپرس استفاده کنید

اگر تا حالا و با استفاده از نکات بالا نتوانستید مشکل خطا صفحه سفید در وردپرس را حل کنید، وقت آن است که با حالت اشکال زدایی و یا همان دیباگ وردپرس آشنا شوید. این ابزار در همه نسخه های نصب شده وردپرس وجود داشته و دارد. این سیستم در حالت عادی خاموش و غیر فعال است. زیرا فقط برای حالت آزمایشی در نظر گرفته شده است اما شما می توانید هروقت که بخواهید آن را فعال کنید.

با فعال کردن این سیستم، یک error log از همه تمام مواردی که هنگام آپلود سایت اتفاق می افتد، خواهید داشت. حتی می توانید این اطلاعات را کاملا مستقیم در صفحه ببینید. توصیه می کنیم این اقدام را روی نسخه آزمایشی سایت خود انجام دهید، زیرا اطلاعات سایت شما می تواند نسبت به حالت دیباگ حساس باشد. به طور مثال امکان دارد شامل اطلاعات شخصی باشد و یا یک نقص امنیتی را آشکار سازد.

اگر خواستید از این سیستم استفاده کنید باید به فایل wp-confing.php سایت خود رفته و ویرایش را انجام دهید. این فایل در واقع یک بلوک ساختاری خیلی مهم در سایت شما می باشد. چون شامل کلیه اطلاعات دیتابیس شما از جمله گذرواژه های سایت شما می باشد.

حالا که آماده اشکال زدایی شدید، با استفاده از FTP، SSH یا file manager، سرور خود به فایل wp-config.php رفته و خط کدی زیر را پیدا کنید:

define( 'WP_DEBUG', false );

همانطور که گفتیم این گزینه به صورت پیش فرض false است. و شما باید آن را مانند زیر به true تغییر دهید:

define( 'WP_DEBUG', true );

حال اگر گزینه ذخیره کردن فایل را انتخاب کنید، اشکال زدایی فعال خواهد شد. اما خب چگونه می توان لاگ سیستم را مشاهده کرد؟ شما می توانید لاگ خطای حاصل از اشکال زدایی را به وسیله یکی از دو روش زیر نمایش دهید. اولین قدم ایجاد فایل log می باشد که شما می توانید با اضافه کردن خط زیر به پوشه wp-config.php آن را انجام دهید:

define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

با انجام این کار فایلی به نام debug.log در مسیر wp-content/ directory ایجاد خواهد شد. این فایل را می توانید به وسیله بیشتر ویرایشگر های متنی استاندارد مثل Notepad یا TextEdite باز کنید و بخوانید. علاوه بر این می توانید پیام های خطا را مستقیم در صفحه نشان داده و ببینید. به این منظور کد زیر را به wp-config.php اضافه کنید:

define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', true );

حالا می توانید HTML سایت خود را برای مشاهده کردن لاگ خطا بررسی کنید. دلیل اینکه شما این کار را انجام می دهید این است که شما به وسیله این سیستم خواهید توانست برای پیدا کردن علت رخ دادن خطا صفحه سفید ایده بگیرید. البته اگر خوش شانس باشید، لاگ خطا فایلی را که باعث ایجاد مشکل شده است را برای شما پیدا می کند. به طور مثال، امکان دارد خطایی مانند زیر را مشاهده کنید:

Parse error: syntax error, unexpected $end in /home/name/public_html/wordpress/wp-content/themes/your_theme/functions.php on line 231

مثلا در این مورد خاص می توانید ببینید که ایراد از پوشه function.php و خط ۲۳۱ است. حالا باید بروید و فایل توابع را باز کنید، خط مذکور را بررسی کنید و ببینید چه چیزی باعث به وجود آمدن این خطا شده است، بعد از اینکه این مشکل را برطرف کردید، می توانید فایل را SAVE کرده و سایت را مجددا بررسی کنید.

اما اگر پیام خطایی غیر واضح را دریافت کردید، می توانید برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر، آن را در یک موتور جستجو وارد کنید. واقعا کم پیش می آید که شما با یک مشکل نادر و منحصر به فرد رو به رو شوید. پس احتمال اینکه فرد دیگری قبلا با مشکل شما مواجه شده باشد و آن را حل کرده باشد بسیار زیاد است. علاوه بر این ها می توانید برای راهنمایی بیشتر به WordPress Codex و فروم های پشتیبانی مراجعه کنید.

بعد از اینکه کارتان با سیستم دیباگ تمام شد خیلی خیلی مهم است تا آن را غیر فعال کنید. زیرا فعال نگه داشتن آن امکان بروز مشکلات گسترده و حتی امنیتی را ایجاد می کند.پس حتما بعد از اشکال زدایی true را به false تغییر دهید.

ارور های غیر معمول را هم بررسی کنید

اگر تا این قسمت همه کارها را انجام داده اید و باز هم موفق نشده اید خطا را برطرف کنید، همدردی ما را بپذیرید زیرا شما در اقلیت هستید، زیرا اکثر افراد با راه کار هایی که معرفی کردیم خطا صفحه سفید در وردپرس را حل کرده اند، اما خب ناامید نشوید زیرا باز هم امید وجود دارد. حالا می خواهیم مختصرا بعضی از موارد غیر معمول که می تواند باعث بروز مشکل در وردپرس شود را باهم بررسی کنیم. البته امکان وقوع آن ها بسیار نادر است اما خب هیچوقت درصد اتفاق افتادن چیزی صفر نیست. پس بیایید آن ها را هم بررسی کنیم. البته لطفا در ابتدا همه موارد قبلی را بررسی کنید.

سایت خود را برای فایل های معیوب سرچ کنید

این اتفاق به ندرت پیش می آید که فایل های اصلی وردپرس دچار مشکل شوند، اما خب امکان بروز آن ها صفر نیست. به طور مثال، زمانی که می خواهید نسخه جدید وردپرس را نصب کنید امکان دارد خطایی رخ بدهد و باعث خراب شدن یک یا چند فایل بشود. این چنین مورد هایی به طور معمول در لاگ خطا در حالت اشکال زدایی ثبت خواهند شد ولی خب نه همیشه. اما اگر احساس کردید یک مشکل اساسی در یکی از فایل های اصلی سایتتان وجود دارد می توانید با میزبانی سرور خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا در تشخیص و حل کردن خطا به شما کمک کنند.

حافظه پنهان یا همان Cache  خود را بررسی کنید

استفاده از سیستم cache برای سرعت بخشیدن به وردپرس شما یک راه حل بسیار فوق العاده و عالی است اما به دلیل این که نسخه های قدیمی را در ذخیره خود نگه می دارد این خطر هم وجود دارد که محتوا های قدیمی هم باعث بروز مشکلاتی شوند.

با پاک کردن cache، همه اطلاعات که غیز ضروری هستند و ذخیره شده اند از سایت شما پاک خواهد شد. زمانی که این کار را انجام دادید، سایت را دوباره بررسی کنید و ببینید خطا صفحه سفید در وردپرس برطرف شده است یا نه.

وضعیت سرور را بررسی کنید

احتمال اینکه مشکلات سایت شما از طرف  سرور میزبان وب شما باشد هم وجود دارد. امکان دارد سرور به طور کامل از کار افتاده باشد. در این صورت باید بقیه سایت هایی را که می دانید روی همین سرور هستند را بررسی کنید. علاوه بر این امکان دارد بخش خاصی از سرور به درستی عمل نکند. یا مثلا برای اعمال نگهداری در این مقطع زمانی از کار افتاده باشد. یکی از کارهایی که در این زمان باید انجام دهید بررسی وضعیت سرویس سرورتان است.

حتی اگر فکر می کنید که سرور شما به درستی کار می کند و میزبان وب شما مشکلی ندارد باز هم بهتر است یک تماس با پشتیبانی خود بگیرید. زیرا امکان دارد سایت شما در سرور مشکلاتی داشته باشد حتی اگر هیچکس دیگری با آن مشکل رو به رو نشده باشد. بنابراین آن ها شاید بتوانند به شما کمک کنند.

اگر هیچ یک از راه کارها مشکلتان را حل نکرد چه باید بکنیم؟

اگر تاکنون نسخه پشتیبانی از سایت خود تهیه نکرده اید، امکان دارد دچار مشکل بشوید. داشتن نسخه پشتیبان به شما این امکان را می دهد تا در صورت بروز هر گونه مشکلی، نسخه اولیه سایت تان را به راحتی پیدا کنید.

اگر هیچ نسخه پشتیبانی برای سایت خود تهیه نکرده اید و اگر سرور شما نمی تواند مشکل را برطرف کند، متاسفانه مجبور می شوید سایت خود را از اول نصب کنید. گرچه این موضوع اصلا ایده آل نیست، اما می توان گفت تنها راه کاری است که سایت شما را برگرداند. اما خب جای شکرش باقیست که این اولین راهکار نه و آخرین راهکار است.

کلام آخر

به پایان یکی دیگر از مقالات کمک وردپرس رسیدیم. امیدواریم با استفاده از راهکار های معرفی شده در بالا خطا صفحه سفید در وردپرس را برطرف کرده و سایتتان را به زندگی برگردانید. لطفا اگر نظر و تجربه ای در این زمینه دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

موفق و سربلند باشید.

مطالب مرتبط

نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

    تمامی حقوق برای کمک وردپرس محفوظ میباشد طراحی شده بصورت بومی توسط کمک وردپرس